BRATISLAVA – Všeobecne negatívne vnímanie vývoja životnej úrovne na Slovensku by mohli čiastočne stlmiť štatistické údaje o vývoji maloobchodných tržieb. Podľa nich sme totiž vlani v porovnaní s rokom 1999 minuli v obchodoch o 2,3 percenta viac – 481 miliárd korún. Tradične najsilnejším obdobím boli posledné mesiace roka. Vlani prvýkrát dostali predvianočné nákupy výrazný stimul – hypermarkety.
Rastový trend maloobchodných tržieb bol v kontraste s vývojom reálnej mzdy. „Rast tržieb naznačuje, že ľudia kupujú viac a žije sa im lepšie, ale vývoj reálnych miezd hovorí opak,“ povedal analytik Istrobanky Marek Senkovič. Ekonómovia si tento jav vysvetľujú rôzne, ale dominujú názory, podľa ktorých rozdielny vývoj dvoch makroekonomických veličín spôsobuje šedá ekonomika. „Vo vyspelých štátoch tvorí šedá ekonomika menej ako 10 percent HDP. U nás to môže 20 až 30 percent,“ doplnil Senkovič.
Iné zdôvodnenie tohto javu sa opiera o štatistické nepresnosti. Aj sám Štatistický úrad pripúšťa rozpor medzi údajmi o reálnej mzde a realite. Skreslenie spôsobujú napríklad príliš nízke mzdy verejnoprospešných zamestnancov alebo nezapočítanie poklesu daní fyzických osôb.
Katalyzátorom nákupných výdavkov bola v závere roka vlna otvárania hypermarketov. Potvrdzujú to aj štatistické údaje, podľa ktorých sa tržby v podnikoch s päťsto a viac zamestnancami zvýšili takmer o štvrtinu. Naopak, v menších predajniach nedosiahli tržby ani úroveň spred roka.
Hyper- a supermarkety spôsobili aj menšie zisky veľkoobchodníkom. Ich tržby v porovnaní s rokom 1999 klesli o sedem percent. Najvýraznejšie poklesy pritom zaznamenali práve v čase nástupu hypermarketov. „Tie vo svojej obchodnej stratégii vynechávajú tretí článok, teda veľkoobchody, a nadväzujú obchodné vzťahy priamo s výrobcami,“ povedal SME analytik Tatra banky Róbert Prega.
Okrem hypermarketov dávajú ekonómovia do popredia aj ďalšie stimuly: „Výsledok odráža väčšiu popularitu rôznych foriem financovania nákupov cez splátkový predaj,“ tvrdí analytik Sláve Capital Pavol Ondriska.
Analytici predpokladajú, že stúpajúci vývoj tržieb bude pretrvávať aj naďalej. „Aj v prvých mesiacoch roka 2001 je možné očakávať medziročné nárasty maloobchodných tržieb, čo signalizujú aj narastajúci indikátor dôvery v maloobchode,“ dodal Ondriska. Hoci je začiatok roka 2001 spojený s rastom regulovaných cien, nasledujúce obdobie by malo byť charakteristické oživením domáceho dopytu, ktorý podporí už aj zvrat vo vývoji reálnej mzdy.
JURAJ JAVORSKÝ