
Jayson Blair, už len bývalý reportér denníka The New York Times.
FOTO - REUTERS
Prestížnym americkým denníkom The New York Times otriasol škandál, ktorý zruinoval jeho vyše storočnú povesť jedného z najdôveryhodnejších zdrojov informácií západného sveta. Jeden z jeho novinárov, 27-ročný Jayson Blair, počas štyroch rokov uverejňoval vymyslené reportáže, falšoval údaje a publikoval pod svojím menom cudzie články. Čitateľom to oznámilo samotné vedenie denníka a na prvej strane sa ospravedlnilo.
Tieň, ktorý na noviny a ich zamestnancov padol, nezmizne za týždeň ani za mesiac, ani v budúcich rokoch, komentoval denník výsledky interného vyšetrovania 27-ročného reportéra Jaysona Blaira. Ten začiatkom mesiaca podal výpoveď.
„Je to obrovský monokel na našu tvár,“ povedal predseda správnej rady denníka Arthur Sulzberger, ktorého rodina noviny vedie už vyše sto rokov. „Je to porušenie nepísanej zmluvy medzi denníkom a našimi čitateľmi.“
V redakcii New York Times sa odohrala dráma podobná odhaleniu aféry Watergate: na podozrivého insidera nasadilo vedenie päť novinárov, ktorí potom podvody Jaysona Blaira odhalili v rozsiahlom článku na prvej strane.
Vyšetrovací tím zložený z Blairových kolegov odhalil podvody v 36 zo 73 článkov, ktoré mladý špekulant pre rubriku vnútorného spravodajstva napísal od októbra 2002.
Šéfovia The New York Times priznávajú, že ku škandálu prispel aj nedostatok komunikácie medzi vedením redakcie, a sľúbili ďalšie vnútorné vyšetrovanie, revíziu systému profesijného školenia zamestnancov, ako aj etických noriem novinárskej práce.
Blairovu metódu možno nazvať úspornou. Podrobné štúdium agentúrnych fotografií mu dodalo dostatok informácií o detailoch na opis scén, na základe ktorých utvoril ilúziu, že cestuje po svete ako poctivý reportér. Stačilo k tomu prihodiť pár vymyslených citátov, skopírovať správu z menej známeho periodika a článok–falzifikát, stvorený doma na pohovke pomocou laptopu a mobilného telefónu, mohol ísť do tlače.
Američania s dôverou čítali vymyslené články o takých citlivých témach ako terorizovanie obyvateľov Washingtonu neznámym ostreľovačom či reportáže o rodinách amerických vojakov, ktorí zahynuli v Iraku.
„Jedno zhnité jablko pokazilo reputáciu celých novín. Som dlhoročným čitateľom New York Times, ale bude mi dlho trvať, kým ich budem znovu s chuťou čítať,“ napísal šéfredaktorovi čitateľ Richard Kirk z New Jersey.
Vedenie New York Times začalo horúčkovito zakladať kontrolné komisie a revidovať vnútorný etický kódex novín. Prudkému poklesu nákladu však nezabránili. Imidž intelektuálskych novín, povznesených nad senzácie, je definitívne zničený.
(zo, čtk)