
Školský inšpektor Ľuboš Tužinský z kancelárie Hlavného školského inšpektora má na starosti sťažnosti. Kopa spisov, ktorú má na stole, je asi tretina šťažností z minulého roka. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
náboženstva má aj iný problém. „Ak náhodou nejdeme v nedeľu do kostola, dá to dcérke pocítiť. Rýpe do nej, že prečo potom chodí na náboženstvo.“
Pani Lovásová z Bratislavy sa zase dočkala vylúčenia syna-prváka zo školy, a to už po týždni vyučovania. Dôvod? Problémové deti vraj nepotrebujú. „Už na druhý deň vyučovania mi oznámili, že vedia, čo je Dávidko zač, vraj majú referencie zo škôlky. Uznávam, že je živý a nie vždy sa správa ukážkovo, ale je to dôvod na vylúčenie?“
Dávid je adoptovaný a má ľahkú mozgovú dysfunkciu. „Myslela som si však, že učitelia sú tam od toho, aby sa mu venovali, aj keď nie je ideálny,“ hovorí sklamaná matka.
Pán Rakús zo západného Slovenska zase nebol spokojný so zlou známkou syna z matematiky. Aby svoju pravdu obhájil, požiadal o jeho komisionálne skúšanie. Učiteľka však dala jeho synovi neprimerane ťažký test. „Testu sa totiž podrobili aj ostatné deti, dokonca v matematickej triede, a väčšina ho neurobila,“ hovorí Rakús. V tomto bode mu dala za pravdu i Štátna školská inšpekcia. S vyšetrením sťažnosti však napriek tomu spokojný nie je: „V ostatných bodoch mi nikto za pravdu nedal. Vraj sa to nedalo prešetriť.“
Aj Katarína z Košíc sa sťažovala, tentoraz v rade školy. Dnes hovorí: „Zistila som, že rada školy je poplatná vedeniu školy a ja som si svojou sťažnosťou znepriatelila učiteľský zbor. Moje dieťa na to dva roky doplácalo. Teraz som prestala problémy riešiť, nechodím do školy, a hľa – dieťa má pokoj.“
Ani s riešením sťažnosti cez inšpekciu nie je spokojná. „Riaditeľka nám neukázala výsledky inšpekcie. Len nám oznámila, že tu bola a vraj je všetko v poriadku.“
Sťažujú sa rodičia na problémy, ktoré majú so školou, alebo ich v záujme ochrany detí radšej mlčky prehliadajú? Kedy treba problém riešiť pohovorom a kedy sa už treba sťažovať? A viete, akou formou a kde? O tom je dnešná príloha.