Stuttgart 27. marca (TASR) - Smiech na pracovisku je podľa vedcov nevyhnutným predpokladom dobrej výkonnosti zamestnancov. Laškovanie pomáha pri riešení konfliktov a znižovaní objemu stresových hormónov, tvrdí psychológ Michael Titze, ktorý sa venuje výskumu tejto problematiky.
Podľa jeho slov sprostredkúva smiech medzi ľuďmi pozitívne signály, napomáhajúce v pracovnom prostredí kolektívnemu duchu, kreativite a zvyšujúce motiváciu. Navyše oživuje chuť do života a nahrádza v spoločenskom živote prostriedky, ktorých úlohou je v prípade strojov premazanie. Čo len jediný úsmev má pozitívny signál na mozgovú činnosť, zasmiať sa z chuti znamená dokonca posilniť imunitný systém.
Titze tvrdí, že v súčasnom svete práce, ktorý charakterizujú orientácia na výkonnosť a konkurencieschopnosť, môže obstáť iba ten, kto disponuje primeranou dávkou kreatívnej prispôsobivosti. Tlak na zamestnancov, aby prevyšovali tých okolo, neustále zhoršuje ich vzájomné vzťahy. Ak sa však ľudia dokážu nezávisle na tom pravidelne a bez zábran zasmiať, môžu za pomoci humoru zdolať výzvy v sfére komunikácie. Presný opak dosahujú "večne kyslí", ktorí sa na pracovisku tvária vždy, akoby ich pokropili octom, dodáva psychológ.