Imrich Karvaš využijúc júnové bombardovanie Bratislavy nariadil predeponovať zo Slovenskej národnej banky v Bratislave do filiálky v Banskej Bystrici zásoby obeživa v sume asi troch miliárd korún. FOTO – ARCHÍV NBS
Ekonómovia málokedy vstupujú do tvorby dejín. Slovenská história je však výnimkou. Slovenské národné povstanie, jedna z najvýznamnejších udalostí moderných dejín, je úzko spätá s politikou centrálnej banky. Po americkom bombardovaní Bratislavy nariadil guvernér banky previezť tri miliardy korún z hlavného mesta do trezorov vo filiálke v Banskej Bystrici. Nebola to náhoda – guvernér spolupracoval s ilegálnou Slovenskou národnou radou a zabezpečoval povstanie po hospodárskej stránke.
Od narodenia ekonóma a centrálneho bankára Imricha Karvaša dnes uplynulo sto rokov.
Z právnika ekonóm
Imrich Karvaš sa narodil 25. februára 1903 vo Varšanoch v okrese Levice v rodine notára. Vyštudoval právo, no čoraz viac ho lákala ekonómia. Jeho túžba sa splnila. V rokoch 1926-1927 získal študijné štipendium a stal sa poslucháčom parížskej a štrasburskej univerzity. V 30. rokoch pôsobil na významných národohospodárskych postoch v Bratislave aj Prahe.
Karvašova sláva prekročila hranice a v roku 1937 absolvoval prednáškové turné po Spojených štátoch. Stal sa členom klubu Econometric Society Colorado Springs. Na sklonku prvej Československej republiky Karvaš šéfoval priemyslu, obchodu a živnostiam vo vláde. Po vyhlásení Slovenskej republiky 14. marca 1939 sa stal guvernérom Slovenskej národnej banky.
Z ekonóma povstalec
Karvaš sa do protifašistického odboja zapojil v auguste 1943. Spolupracoval so skupinou Vavra Šrobára, s ktorou v druhej polovici roku 1944 prerušil styky. Nadviazal kontakty s členmi ilegálnej Slovenskej národnej rady, ktorí ho zasvätili do príprav SNP. Mal na starosti zabezpečiť povstanie po hospodárskej stránke.
Karvaš využijúc júnové bombardovanie Bratislavy nariadil predeponovať zo Slovenskej národnej banky v Bratislave do filiálky v Banskej Bystrici zásoby obeživa v sume asi troch miliárd korún. Tie boli po vyhlásení SNP k dispozícii povstalcom. Karvaš z pozície predsedu Najvyššieho úradu pre zásobovanie zabezpečil pre slovenských vojakov aj pohonné látky, ktoré využívala ešte aj 1. československá armáda, keď oslobodzovala Slovensko.
Z povstalca väzeň
Gestapo tušilo, kto umožnil financovať povstanie. Dva týždne po vyhlásení SNP Karvaša zatkli a zvyšok vojny strávil v koncentračných táboroch. Po vojne pôsobil aj ako poradca československej vlády pre obnovu Slovenska. Za odmietnutie spolupráce s komunistickou stranou Karvaš zaplatil krutú daň. Za velezradu ho odsúdili na dva roky väzenia a stratu majetku. Vo väzení strávil rok. Domov ho prepustili s podlomeným zdravím. V roku 1958 bol odsúdený znova, tentoraz na sedemnásť rokov pre špionáž a velezradu. Po dvoch rokoch bol amnestovaný a v roku 1969 súdne rehabilitovaný. Karvaš zomrel na infarkt pred 22 rokmi.