Berlín 13. februára (TASR) - Spojené štáty začínajú pomaly ale isto strácať trpezlivosť so svojimi transatlantickými partnermi. Šéf americkej diplomacie Colin Powell už vyhlásil, že NATO hrozí rozpad, pokiaľ sa európske krajiny v priebehu 24 hodín, do štvrtka nerozhodnú prebrať svoj podiel zodpovednosti, píše dnešné vydanie nemeckého denníka Die Welt.
Hra o čas sa však v sídle aliancie začala už 4. decembra. Práve v ten deň predniesol námestník ministra obrany USA Paul Wolfowitz počas svojej návštevy v Bruseli želania americkej vlády, týkajúce sa tak Balkánu, ako aj riešenia irackej krízy. Nikto nereagoval a Washington považoval záležitosť za vybavenú. Až keď sa 15. januára dostal americký dokument oficiálne do hlavného sídla aliancie v Bruseli, ukázalo sa, že 19 vlád nemá na predložené požiadavky USA vonkoncom jednotný názor a nemožno rátať ani s jednohlasnou odpoveďou. Tento stav trvá do dnešných dní, pripomína denník.
Za americkým ultimátom možno badať hrozbu. Realisti v Bruseli si nerobia nijaké ilúzie, čo sa môže stať, keď aliancia nebude rešpektovať Powellom stanovený termín. Vojenskú ochranu Turecka budú potom organizovať tak USA, ako aj Európa a NATO nebude viac potrebné. Nielen teraz, ale už nikdy, uzatvára Die Welt.
Odlišný názor prezentuje dnešné vydanie nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung. Podľa novín považovali Spojené štáty NATO vždy za "svoju" organizáciu. Starý bonmot tvrdí, že aliancia vznikla kvôli tomu, aby sa Sovieti nedostali do západnej Európy a Nemcov mal kto držať nakrátko. Tento systém síce fungoval brilantne, neznamená to však, že konflikty v NATO nevznikali už v minulosti. V roku 1956 prinútili napríklad Američania Francúzov a Britov k stiahnutiu ich jednotiek zo Suezského kanála a dali tak jasne najavo, že staré imperiálne veľmoci musia rešpektovať rozdelenie sveta medzi Spojené štáty americké a niekdajší Sovietsky zväz.
V uplynulom desaťročí sa NATO zmenilo viac ako za predchádzajúcich 40 rokov, dodáva SZ. Stalo sa tak aj vďaka tomu, že Severoatlantická aliancia nebola nikdy monolitom ako Varšavská zmluva, v ktorej tancovali všetci podľa toho, ako im "veľký brat" z Moskvy pískal. Opakujúce sa tvrdenia o nepotrebnosti aliancie patria k nej rovnako ako ustavičné ponosy na dominantné postavenie Ameriky, spôsobené vraj tým, že Európa vydáva na svoju obranu príliš málo peňazí. Napriek tomu nemožno zabudnúť, že NATO stabilizovalo Balkánsky polostrov, napriek svojmu v podstate európskemu charakteru sa angažuje v celom svete a pribralo nových členov, pripomína SZ.
Na prvý pohľad sa zdá, že iracká otázka môže ohroziť všetko. Američania ukazujú železnú päsť, Francúzsko zostáva v úlohe permanentného opozičníka, Nemecko sa potkýna pri hľadaní svojho sebauvedomenia. NATO ale prežilo Charlesa de Gaulla, Leonida Brežneva i Ronalda Reagana. A prežije aj Georgea W. Busha a Gerharda Schrödera, uzatvára Süddeutsche Zeitung.