Brusel 5. februára (TASR) - Generálny tajomník NATO George Robertson dnes v Bruseli kategoricky odmietol, že by členské štáty aliancie boli rozdelené v otázke Iraku. Podľa jeho slov nie sú názorové rozpory ani vo vnútri Európskej únie.
Zároveň vyjadril nádej, že na štvrtkovom mimoriadnom rokovaní sa veľvyslanci členských krajín NATO dohodnú na poskytnutí podpory pre USA v prípade vojenského útoku na Irak.
"Nesúhlasím, že EÚ je hlboko rozdelená a že jej spoločná zahraničná a bezpečnostná politika je prakticky mŕtva," vyhlásil Robertson v Bruseli po rokovaní so šéfom diplomacie EÚ Javierom Solanom.
Podľa Robertsona sa NATO a EÚ absolútne zhodujú, že iracký prezident Saddám Husajn nemá inú alternatívu, ako splniť rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN č. 1441.
"Neexistuje žiadna nezhoda ani v EÚ, ani v NATO, že Saddám Husajn sa musí podriadiť rezolúcii, ktorá jasne a explicitne žiada úplné odzbrojenie od zbraní hromadného ničenia," uviedol Robertson. Saddám podľa neho nemá inú možnosť, ako rezolúciu splniť a "ešte stále má čas urobiť tak".
Robertson ani Solana zatiaľ nechceli reagovať na vystúpenie amerického ministra zahraničných vecí Colina Powella, ktorý v Bezpečnostnej rade OSN predložil dôkazy proti Iraku.
Od štvrtkového rokovania veľvyslancov členských štátov NATO Robertson očakáva, že sa podarí odstrániť doterajšie nezhody o načasovaní nepriamej podpory pre USA v prípade útoku na Irak.
"Neexistujú nezhody, čo sa týka podstaty opatrení (požadovaných USA) a potreby ich prijatia. Rozdiely boli v otázke načasovania. Dúfam, že tieto obavy zmiznú po dnešnom veľmi dôležitom stretnutí, ktoré sa koná v New Yorku, a že vo štvrtok dospejeme k záverom," povedal Robertson odkazujúc na zasadnutie BR OSN.
Štvrtková schôdzka veľvyslancov NATO sa začne o 14.00 h a bude venovaná výlučne americkej žiadosti o poskytnutie nepriamej podpory pri možnom vojenskom útoku na Irak. Ide najmä o ochranu Turecka pred útokmi z Iraku a poskytnutie hliadkovacích lietadiel aliancie AWACS.
Američania požiadali NATO o pomoc už pred troma týždňami, spojenci sa však zatiaľ neboli schopní dohodnúť, pretože rozhodnutie blokovali Nemecko, Francúzsko, Belgicko a Luxembursko.
Tieto štyri krajiny podľa diplomatov síce v princípe s poskytnutím nepriamej pomoci USA súhlasia, obávajú sa však, že unáhlené rozhodnutie by oslabilo diplomatické úsilie o mierové vyriešenie irackej krízy.
(spravodajca TASR Robert Sermek) pel