BRATISLAVA - Slovensko takmer vôbec nečerpá energiu z takzvaných obnoviteľných zdrojov, ktoré sú ekologickejšie a často lacnejšie ako tradičné. Na slnko, vietor alebo biomasu pripadá len trojpercentný podiel z výroby energie, pričom napríklad v Rakúsku je to dvadsať percent.
Zvyšovanie podielu čistej energie pomôže životnému prostrediu a aj obchodnej bilancii Slovenska, ktoré je takmer úplne odkázané na dovoz energetických surovín.
Takmer polovica potenciálu čistej energie Slovenska pripadá na biomasu. Podľa štátneho tajomníka ministerstva pôdohospodárstva Jána Goliana je potenciál slovenských lesov na tvorbu biomasy v porovnaní s rakúskymi lesmi obrovský. „Neťažíme ani polovicu ročného prírastku dreva. Ročne vyťažíme šesť miliónov kubíkov dreva, pričom v prestarnutých lesných porastoch je tridsať miliónov kubíkov dreva,“ zdôraznil Golian.
Problém vidí v zákone o štátnej ochrane prírody, ktorý 45 percent z rozlohy lesov označuje ako chránené, v Rakúsku je to len osem percent. „Lesy nám starnú, sme krajinou s obrovskými zásobami, kvalita lesov bude klesať.“ Potvrdil záujem ministerstva iniciovať zmenu príslušných zákonov v priebehu roka. Predstavitelia ministerstva pripustili, že podpora využitia obnoviteľných zdrojov energie je dnes v tieni akútnych ekonomických problémov a reforiem a nie je preto ani prioritou vlády.
Zástupca rakúskej firmy Abex Michael Wild vidí tiež veľký slovenský potenciál pri produkcii biomasy. Spolupracuje s dvoma spoločnosťami zo Slovenska a slovenskú biomasu vyváža do Rakúska. Wild tiež spomenul, že diskusia na tému výroby energie sa v Rakúsku rozvinula v 70. rokoch, v čase úvah o výstavbe jadrovej elektrárne. „Vtedy si spoločnosť uvedomila, že energia nie je voľným statkom,“ povedal Wild.
Ivana Vargová z Energetického centra Bratislava upozornila, že zavedením a prevádzkou alternatívnych zdrojov by na Slovensku mohlo pribudnúť päťtisíc nových pracovných miest, ďalších päťtisíc v súvislosti s ich vývojom, výrobou a v obchode.