Washington 16. januára (TASR) - Americké ministerstvo obrany plánuje umožniť reportérom, aby sa pridali k frontovým jednotkám počas prípadnej vojny v Iraku. Obe strany však stále znepokojuje otázka, či si môžu navzájom dôverovať.
Pentagón organizuje štyri mediálne "výcvikové tábory" pre prípravu asi 240 novinárov - reportérov z tlače, fotografov a televízne štáby - na to, s čím sa môžu stretnúť, ak budú sprevádzať amerických vojakov pri vpáde do Iraku.
Pripojenie reportérov k frontovým jednotkám je obratom v prístupe ministerstva obrany, ktoré v uplynulých desaťročiach zastávalo názor, že prítomnosť novinárov by mohla narušiť vojenské operácie.
Pentagón musí udržať rovnováhu v prístupe k informáciám kvôli potrebe ochrany operačných plánov a zaisteniu toho, že neurobí nič, čo by ohrozilo životy mužov a žien, ktorí vykonávajú misie. Uviedol to Bryan Whitman, zástupca tajomníka ministra obrany pre vzťahy s verejnosťou.
Armáda je podľa Whitmana, ktorý sa podieľal na tvorbe novej politiky, presvedčená, že novinári budú vedieť nájsť správne vyváženie medzi diskrétnosťou a poskytovaním informácií verejnosti. Ich správy by pritom mohli zmariť iracké dezinformácie.
Sig Christenson, spoluzakladateľ skupiny Vojenskí reportéri a redaktori ocenil doterajšie úsilie Pentagónu. Ako však dodal, ide o otázku dôvery pri zlých skúsenostiach z minulosti. "My im veľmi neveríme. A oni nedôverujú nám," uviedol.
Ministerstvo obrany podľa Christensona musí preukázať, že svoje vyjadrenia myslí vážne a napríklad v prípade zranených vojakov nezatvorí novinárov do skladiska, ako sa to stalo v Afganistane. Reportéri na druhej strane zasa musia dodržiavať pokyny o dôvernosti informácií.
Novinári sa pripojili k americkým silám ešte počas druhej svetovej vojny. Ich vzťahy s armádou USA sa však zhoršili počas vojny vo Vietname a médiá sa sťažovali na obmedzenia uvalené pri vojne v Perzskom zálive v roku 1991 a kampani v Afganistane.
Asi 120 novinárov už absolvovalo dvojtýždňový výcvik v armádnych zariadeniach. Rovnaký počet sa zúčastní na ďalších dvoch táboroch budúci týždeň a vo februári. Novinári, niekedy oblečení v uniformách s helmami a maskovaním na tvári, nacvičujú situácie ako pristátie vrtuľníka pod nepriateľskou streľbou.
Reportéri, z ktorých mnohí majú vyše 40 a 50 rokov a nie sú v najlepšej forme, prechádzajú aj fyzickými skúškami. Musia tiež absolvovať osemkilometrový pochod, cviky pod dohľadom inštruktorov či tréning reakcií v bojových situáciách a správneho používania vybavenia pre ochranu pred chemickým a biologickým útokom. Podľa Pentagónu novinárom poskytnú aj očkovanie proti kiahňam a antraxu.