Brusel 13. januára (TASR) - Generálny tajomník NATO George Robertson odmietol tvrdenia, že prijatím siedmich nových členov stratí aliancia schopnosť prijímať jednomyseľné rozhodnutia a stane sa zbytočná. Nemyslí si tiež, že vstup nových krajín posilní postavenie USA v rámci NATO.
Pri každom rozširovaní aliancie z 12 na 15, potom na 16 a naposledy na 19 členov "boli ľudia, ktorí tvrdili, že noví členovia alianciu úplne paralyzujú. Nemali pravdu a nemajú pravdu ani teraz," povedal Robertson v rozhovore pre nové číslo bruselského týždenníka European Voice.
"Aliancia funguje a je efektívna vďaka tomu, že jej členovia berú obranu veľmi vážne, ...aliancia funguje na základe dobrej vôle. A nevidím dôvod, prečo by sedem krajín, ktoré sme (pred pozvaním) tak podrobne skúmali, malo túto vôľu narušiť," myslí si šéf NATO.
Robertson nesúhlasí ani s tvrdeniami, že proamerickí noví členovia z bývalého sovietskeho bloku posilnia postavenie USA vo vnútri aliancie.
"Sú to rovnako Európania, takže môžeme povedať, že dôjde k posilneniu európskeho paktu v aliancii. Takto to však nefunguje. Jednotlivé krajiny idú vlastnou cestou a všetky sú rovnocenné s USA, Nemeckom či Francúzskom," povedal Robertson.
NATO pozvalo vlani na summite v Prahe sedem nových členov. Slovensko, Slovinsko, Estónsko, Lotyšsko, Litva, Bulharsko a Rumunsko sa členmi aliancie stanú na jar 2004.
Generálny tajomník opätovne varoval pred prehlbujúcou sa priepasťou medzi európskymi spojencami a USA nielen v oblasti investícií do obrany, ale aj v myslení.
"Existuje priepasť v kapacitách, aj v myslení. Američania kupujú vybavenie pre budúcnosť, Európa je naďalej vybavená pre minulosť a proti nepriateľom, ktorí zmizli," uviedol Robertson.
Tieto rozdiely sú podľa neho vážnou hrozbou pre NATO a transatlantické vzťahy. Pre Európu je navyše nebezpečná ešte tretia priepasť - medzi jej ambíciami a skutočnými schopnosťami, varoval šéf aliancie v rozhovore pre European Voice.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed