BRATISLAVA – Každý poistenec Všeobecnej zdravotnej poisťovne vlani v priemere užil lieky za takmer tritisíc korún. Najviac peňazí na lieky spotrebujú starší ľudia – u mužov vo veku 70 až 74 rokov priemerné výdavky poisťovne na lieky tvorili 6389 korún, na ženu v tom istom veku až 8090 korún.
Celkovo táto najväčšia poisťovňa vynaložila na lieky 10 miliárd 725 miliónov korún, čo znamená 34 percent z celkovej sumy, ktorú mala poisťovňa vlani k dispozícii. „Extrémom bola liečba onkologického pacienta, ktorá stála 7,9 milióna korún, a pacient, ktorému počas jedného roka lekár predpísal 78 druhov liekov,“ povedal riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne Eduard Kováč. Bežné sú však sumy, keď lieky pre jedného pacienta stoja 1 milión, alebo že pacient užíva 30 – 40 druhov liekov.
Na benevolentné predpisovanie liekov poisťovne aj ministerstvo zdravotníctva upozorňovali už dlhší čas. Od 1. júla však ministerstvo zavádza limity pre jednotlivé vekové kategórie. „Základným problémom bolo, že limity neexistovali. Mnohí lekári predpisovali skutočne nezodpovedne čokoľvek,“ hovorí riaditeľ sekcie farmácie minsterstva zdravotníctva Ján Šipeky. Podľa neho toto opatrenie bolo pripravené už takmer rok, narážalo však na neochotu lekárov nechať sa obmedziť. „U mnohých funguje zainteresovanosť predpisovať lieky určitého výrobcu,“ povedal.
Pri predložení receptu lekárnik okrem rodného čísla pacienta uloží do počítača aj meno lekára, ktorý liek predpísal, prípadne lekára, ktorý ho odporúčal predpísať. „Od celkovej sumy, ktorú predpísal obvodný lekár, sa odpočíta, ktoré lieky prepísal obvodný lekár na odporúčanie špecialistu. Tak sa bude dať zistiť, čo v skutočnosti predpísal špecialista a čo obvodný lekár,“ hovorí Šipeky.
Aj týmto opatrením chce ministerstvo dosiahnuť, aby sa udržalo predpísané členenie, v ktorom z celkových výdavkov zdravotníctva pripadne 45 percent financií nemocniciam, 30 percent na lieky a 25 na ostatné zložky. V poslednom období totiž výdavky na lieky predstavovali aj viac ako 40 percent.
Po rokovaniach Asociácie súkromných lekárov s ministrom Kováčom toto členenie sľúbili udržiavať aj členovia – súkromní lekári. Ministerstvo v spolupráci s asociáciou vypracovalo sedem kritérií, podľa ktorých sa budú pri platbách zvýhodňovať lekári dodržiavajúci hospodárne predpisovanie liekov.
Celkové náklady na lieky v súkromnej sfére by sa tak mali znížiť o 10 percent. (mar)