
Šesťročné dievčatko Mitu Jain leží na nohách svojej mamy tesne po tom, ako sa ju podarilo zachrániť z trosiek domu zrúteného v Ahmadábáde.
FOTO – REUTERS
NAÍ DILLÍ – Západnú Indiu včera postihlo zemetrasenie, v ktorom pravdepodobne zahynulo až 1500 ľudí. India práve včera oslavovala 51. výročie založenia republiky. Otrasy so silou 6,9 až 7,9 magnitúda bolo cítiť po celej krajine, v Pakistane a aj v Nepále.
Podľa BBC zemetrasenie najviac postihlo obyvateľov súkromných domov, pretože tie majú veľmi slabé základy – oveľa slabšie než štátne budovy. Väčšina obetí bola z miest Bhudž a Ahmadábád v štáte Gudžarát, kde sa zrútilo viac ako 50 budov.
V meste Hyderabád sa na dve malé deti zrútil nedostavaný dom. „Najprv som si myslela, že je to bombový útok. Potom však čosi spadlo na moju jedinú dcéru,“ plakala matka štvorročnej Zainab Somrú.
V továrni na diamanty v meste Surat zahynuli traja ľudia, ktorí sa v strachu snažili v dave dostať von. Továreň mala len jediný úzky východ. Finančníci v mrakodrape v Bombaji sa preľakli, keď z okna zbadali, že na ostatných budovách sa vytvárajú trhliny a zem sa chveje.
V hlavnom meste Dillí si ľudia najprv mysleli, že na nich zaútočili teroristi. Zemetrasenie totiž udrelo práve počas vojenskej prehliadky, ktorá sa konala pri príležitosti výročia založenia republiky. Keď však zistili, že nič vážne nehrozí, slávnosť pokračovala.
Indický premiér Atal Vádžpéjí zvolal včera mimoriadne zasadnutie federálnej vlády, na ktorom sa bude zaoberať ďalším riešením katastrofy. Okrem toho vyslal do najviac postihnutých oblastí vojakov, ktorí budú pomáhať záchranárom pri vyťahovaní obetí a zranených.
V štáte Gudžarát sa počas zemetrasenia vykoľajili vlaky, roztrhli sa vodovodné potrubia a popadali stĺpy s elektrickým a telefónnym vedením. Gudžarát bol motorom indickej ekonomiky. Ide o priemyselne veľmi rozvinutú oblasť, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie v krajine. Na tomto území tradične pôsobí textilný priemysel, ale aj špičková chémia, farmaceutika a elektronika.
Zemetrasenie zasiahlo aj susedný Pakistan. „Mám šestnásť rokov a som z Badinu, mesta v Pakistane. Dnes sme v škole cítili, že sa zem chveje, vybehli sme na dvor a modlili sa k Bohu,“ znel e-mail, ktorý mladý Pakistanec Adnan Arain zaslal redakcii BBC. V Pakistane zahynuli štyria ľudia.
Len nedávno zasiahlo podobné zemetrasenie stredoamerický štát Salvádor, kde zahynulo okolo 700 ľudí.
(čtk, tasr, reuters, miš)