
Budete si prosiť za sedemsto alebo za tristo? FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
Zn.: Dobre situovaní snobi, nehláste sa.
Slovensko sa 5. júna zaradilo medzi krajiny, v ktorých Medzinárodná federácia fonografického priemyslu (IFPI) rozbehla kampaň proti nelegálnemu kopírovaniu hudobných nosičov pod názvom Kopírovanie zabíja hudbu.
Ochrana autorských práv sa týka celej hudobnej brandže - hudobníkov, vydavateľstiev, Slovenského ochranného zväzu autorského, aj Slovgramu, ktoré sa ku kampani pripojili. Predseda Národnej skupiny IFPI Juraj Čurný: „Nelegálne kopírovanie a šírenie hudobných nosičov je rovnako nemorálne a nelegálne, ako používanie ukradnutej hmotnej veci.“
Na Slovensku sa zatiaľ nenašli nelegálne výrobne pirátskych cédečiek, no z Ukrajiny k nám prúdi množstvo pirátskych kópií albumov slovenských kapiel (najčastejšie sa napaľujú CD I.M.T. Smile, Richarda Müllera a Elánu) a dokonca „výberovky“ najväčších hitov, ktorých zostavovateľmi sú ukrajinskí kšeftári. Celková škoda spôsobená kopírovaním je za rok 2000 podľa IFPI 32 miliónov korún.
Reťazec: klesajúci predaj originálnych hudobných nosičov - zníženie príjmov autorov, umelcov, vydavateľov, distributérov a obchodníkov - zníženie možnosti vzniku nových nahrávok domácich interpretov, však nie je úplný. Zacykluje ho problém zo strany hudobných fanúšikov: vysoké ceny cédečiek - nelegálne napaľovanie.
Celosvetový problém kradnutia hudby však neleží len v trhu s pirátskymi kópiami. Veľká vydavateľská päťka sa spamätala až vtedy, keď sa internetom úspešne šíria pesničky vo formáte MP3. Technika predbehla monopol vydavateľstiev na sprostredkovanie hudby od nahrania albumu kapelou, cez jeho propagáciu, až po zisk z predaja nosičov. Na internete si môžu kapely urobiť vlastnú stránku, na ktorej ponúknu aj ukážky, prípadne celý album verejnosti. Samozrejme, kompletný servis zo strany vydavateľa je pre ne zatiaľ oveľa pohodlnejší.
Stiahnutie pesničky z internetu zadarmo je z pohľadu oficiálnych sprostredkovateľov hudby krádež a na zlodejov apelujú slogany ako napríklad ten v Nemecku: Slušný Nemec nepodporuje krádež!
Miesta pirátstva na Slovensku sú podľa výkonného riaditeľa IFPI Miroslava Lindtnera internáty, vysokoškolské zariadenia, vedecké inštitúcie, firmy - všade, kde vlastnia takzvanú napaľovačku CD nosičov, pôvodne určenú na uskladnenie počítačových dát. Juraj Čurný: „Zadarmo nič nie je.“ Jednou z ciest, ako môžu vydavateľstvá zabrániť kopírovaniu hudby, je investovať do nových počítačových technológií, ktoré by kopírovanie znemožnili. Lepším nápadom je zlegalizovať a spoplatniť šírenie hudby internetom, ako to urobili pred pár dňami zástupcovia niektorých vydavateľstiev a spojili sa s „nepriateľom“, firmou Napster, ktorá stojí za systémom MP3.
Slovenská hudobná brandža zatiaľ len čaká na zmeny zákona, ktoré by reálne umožňovali brániť si vydobyté.
Kampaň Kopírovanie zabíja hudbu podporia aj niektorí autori a interpreti: Jožo Ráž, Ján Berky-Mrenica mladší, Vašo Patejdl, Janko Kuric (Vidiek) či Katarína Knechtová (Peha), Gladiátor, B3 a Senzus.
DENISA VOLOŠČUKOVÁ