
“Hviezdne okamihy“ Nkosiho prišli, keď sa prihováral miliarde televíznych divákov. FOTO - REUTERS
Dvanásťročný Nkosi Johnson - symbol boja proti AIDS - včera zomrel v Johannesburgu. Nkosi s vírusom HIV prežil celý život a svojím úsilím prežiť za každú cenu inšpiroval milióny nakazených Juhoafričanov. Vedcom navyše poskytol najdlhšie zdokumentovaný inkubačný čas pre AIDS u detských pacientov.
„Som smutná, na druhej strane je to takmer vykúpenie, že môj chlapček už viac netrpí. Bojoval tak ako len máloktorí dospelí,“ povedala Nkosiho adoptívna mama Gail Johnsonová. V posledných dňoch už nevážil viac ako desať kilogramov.
Nkosi sa s vírusom narodil v černošskom gete ako každoročne 250-tisíc iných juhoafrických detí. Keď jeho matka Daphne o dva roky neskôr zomrela na AIDS, chlapca si osvojila biela Juhoafričanka Gail Johnsonová z Johannesburgu. Lekári dvojročnému pacientovi predpovedali maximálne deväť mesiacov života.
No Nkosi žil ďalej a už ako sedemročný sa stal najdlhšie prežívajúcim HIV pozitívnym dieťaťom v krajine. „Bolo to neuveriteľné,“ spomína profesor David Woods z imunologického oddelenia nemocnice Groote Schuur v Kapskom Meste.
Popri lekároch sa o Nkosiho začali zaujímať aj médiá. Okrem iného aj v súvislosti so škandálom okolo zápisu do exkluzívnej základnej školy v Johannesburgu v januári 1997. Melville Primary School Nkosiho pod tlakom rodičov odmietla prijať a Gail Johnsonová reagovala žalobou. Súd rozhodol v prospech adoptívnej matky a škole odkázal, že ostatné deti sa od Nkosiho nemôžu nakaziť ani pri učení, ani pri hre.
Chlapcov hviezdny okamih ale nastal až počas 13. medzinárodnej konferencie o AIDS v Durbane v júli minulého roku. „Sme deti ako všetky ostatné, dokážeme sa hrať, chodiť aj rozprávať,“ povedal vtedy v mene milióna nakazených juhoafrických detí preplnenej konferenčnej sále a zhruba miliarde televíznych divákov na celom svete.
Nkosi na konferencii vystúpil predovšetkým ako aktivista za zmenu vládnej politiky voči HIV/AIDS. Jeho apel na bezplatný prídel prípravku AZT nakazeným tehotným ženam bol adresovaný nekompromisnému ministerstvu zdravotníctva. Prípravok zabraňuje prenosu vírusu z matky na dieťa, no vláda ho dlhodobo blokuje a spochybňuje jeho účinnosť.
Detský aktivista pozval na pódium aj prítomného prezidenta Thaba Mbekiho, ale ten počas emotívneho vystúpenia opustil konferenčnú sálu. Nkosi sa na verejnosti naposledy objavil v októbri minulého roku na konferencii o AIDS v Atlante. V decembri ho natrvalo prepustili do domácej starostlivosti s odôvodnením, že lekári mu už nijako nemôžu pomôcť.
Posledným týždňom Nkosiho života dominoval nový škandál. Gail Johnsonová, ktorá z prostriedkov od súkromných darcov a mimovládnych organizácií vo svojom dome otvorila krízove centrum pre nakazené tehotné ženy, čelila mediálnym obvineniam zo zištnosti. Tím investigatívnych novinárov tvrdil, že „z Nkosiho si medzičasom spravila zlatú baňu“.
Ďalšie obvinenie, podľa ktorého adoptívna matka umelo dramatizovala Nkosiho zdravotný stav, včera vyvrátila chlapcova smrť. K jeho posledným návštevníkom sa vo štvrtok pridal aj bývalý prezident Nelson Mandela. Nkosi podľa neho svojím úsilím prežiť za každú cenu inšpiroval milióny nakazených Juhoafričanov.
PRE SME - ROMAN LIPTÁK, Johannesburg