PRÍČINY VZOSTUPU KOLEKTÍVNEHO INVESTOVANIA
Atraktívnosť investovania do podielových fondov pripisuje analýza CRA predovšetkým dvom faktorom - zlepšeniu legislatívneho prostredia a pokles úrokových sadzieb ponúkaných komerčnými bankami.
Nový zákon o kolektívnom investovaní bol prijatý v roku 1999 a je v súlade s direktívou Európskej únie. Tento zákon posilnil predovšetkým právomoci štátneho dohľadu (bol založený Úrad pre finančný trh) a depozitára, zvýšil informačnú povinnosť subjektov kolektívneho investovania, zrušil investičné fondy založené za účelom kupónovej privatizácie, sprísnil podmienky pre udeľovanie povolení k činnosti a upravil podmienky pre obmedzenie a rozloženie investičných rizík.
Kým na Slovensku ostávajú najrozšírenejšou formou uloženia voľných finančných prostriedkov termínované účty a vkladné knižky v bankách, investície do podielových listov otvorených podielových fondov naberajú výrazné tempo. Podľa údajov Národnej banky Slovenska vzrástli vklady obyvateľstva v bankách v roku 2000 o 33,5 miliárd korún, do otvorených podielových fondov „natieklo“ 3,6 mld Sk, približne desatina objemu vložených finančných prostriedkov, ktoré si Slováci uložili do bánk.
Najobľúbenejšie fondy sú z pohľadu drobných investorov tie, ktoré im ponúkajú najlepší pomer medzi výnosom, rizikom a dostupnosťou vložených prostriedkov (likviditou). Spomedzi otvorených podielových fondov sa v minulom roku tešili najviac fondy, ktoré investovali finančné prostriedky na peňažnom trhu a na trhu slovenských korunových dlhopisov. Aj napriek medziročnému nárastu objemu spravovaných prostriedkov v menej rizikových fondoch (fondy peňažného trhu a fondy dlhopisové), si dominantnú pozíciu naďalej držia fondy zmiešané.
Z nasledujúceho grafu je zrejmé, že štruktúra jednotlivých skupín fondov sa, na rozdiel od Českej republiky, ponáša viac na súčasný stav v Európskej únii. Najväčšie zastúpenie majú fondy zmiešané, ktoré sú nasledované fondmi dlhopisovými a akciovými.
Väčšina správcovských spoločností podnikajúcich na Slovensku je združená v Asociácii správcovských spoločností. Asociácia má šesť členov, ktoré spravujú 98,5 percenta objemu všetkých spravovaných prostriedkov (aktív) v otvorených podielových fondoch. Výška aktív v podielových fondoch jej členov bol v roku 1998 celkom 700 miliónov korún, v roku 1999 to boli už dve miliardy korún a ku koncu minulého roka sa tento objem vyšplhal na 4,7 miliardy korún. Približne 400 mil. Sk z tohto objemu bolo umiestnených v zahraničných otvorených podielových fondoch. „Do konca roku 2001 očakávame nárast na sedem až desať miliárd korún. V prípade, že slovenský trh kolektívneho investovania sa bude vyvíjať podobne ako český, je reálny predpoklad, že v roku 2003 by sa mohol obhospodarovaný majetok (fondov) pohybovať okolo 20 až 30 miliárd korún,“ tvrdí ratingová agentúra CRA.
Počet otvorených podielových fondov na Slovensku ku koncu roka 2000 dosiahol 28, no už v prvom štvrťroku 2001 k nim pribudla ďalšia tridsiatka fondov, prevažne zahraničných. Podiel zahraničných fondov na domácom trhu predstavuje približne 13 percent.
Rozloženie slovenského trhu otvorených podielových fondov je špecifické tým, že takmer polovicu (48 percent) majetku na trhu obhospodaruje jediná spoločnosť - Tatra Asset Management. Rozloženie majetku medzi jednotlivými správcovskými spoločnosťami je uvedené v nasledujúcom grafe.
DAŇOVÁ ZÁŤAŽ
Fyzické osoby sú oslobodené od daní v prípade, že výnos z predaja podielových listov je v danom časovom období nižší ako 50-tisíc korún. Časové obdobie medzi nákupom a predajom však musí byť dlhšie ako tri roky. Výnosy vyplácané ako dividendy nepodliehajú zdaneniu.
U právnických osôb je daňová sadzba z kapitálových výnosov vo výške 29 percent. Dividenda sa dodaňuje o rozdiel medzi zrazenou zrážkovou daňou a sadzbou dane právnických osôb.
VÝHĽAD
Z celkového vývoja kolektívneho investovania, predovšetkým z objemu majetku spravovaného na Slovensku je zrejmé, že časový odstup je aj v porovnaní s ostatnými krajinami strednej a východnej Európy veľký, tvrdí analýza CRA. „Do budúcnosti očakávame, že objem majetku v otvorených podielových fondoch bude na Slovensku rásť a bude sa postupne približovať úrovni ostatných transformujúcich sa ekonomík. Stavu bežnému v krajinách Európskej únie sa Slovensko v najbližšej dobe pravdepodobne nepriblíži. Riziko, ktoré môže zabrzdiť dobre naštartovaný vývoj trhu otvorených podielových fondov, vidíme v pomerne veľkom počte nelicencovaných subjektov, ktoré fungujú na princípe pyramídy. Ich krach by mohol negatívne ovplyvniť pohľad investorov na sektor kolektívneho investovania,“ zdôrazňuje česká ratingová agentúra. V budúcnosti sa podľa nej budú presadzovať skôr zahraničné správcovské, resp. investičné spoločnosti a fondy a objem nimi spravovaného majetku bude skôr rásť. Podiel zahraničných fondov na slovenskom trhu kolektívneho investovania by mal v blízkej budúcnosti dosiahnuť 50 až 60 percent.
MICHAL NALEVANKO