Po rozdelení federácie pripadlo územie v tejto oblasti s rozlohou takmer 600 hektárov, na ktorom stojí 61 chát, Slovensku. Ale chaty, ktoré tam stoja, patria prevažne českým občanom.
O čo vlastne ide?
Obecný úrad v Makove, pod ktorý územie Kasární patrí, predal vo februári miestnym podnikateľom pozemky, na ktorých stoja rekreačné chaty a vleky dvoch českých telovýchovných jednôt. ŠK Zlín a TJ Moravan Otrokovice. Ich zástupcovia sú nespokojní a proti predaju protestujú. Považujú sa totiž nielen za majiteľov chát, ale aj pozemkov.
Spomínané športové kluby mali chaty v trvalom užívaní ešte za socializmu. V roku 1994 vstúpil do platnosti zákon, podľa ktorého majetok v trvalom užívaní telovýchovných jednôt prechádza do vlastníctva obcí. Napriek tomuto zákonu zástupcovia českých klubov disponujú listami vlastníctva.
Alojz Jurčík, vedúci katastra v Čadci: „Na ich podnet bolo rokovanie so starostom, katastrom a novými majiteľmi. Tam tvrdili, že sú majiteľmi aj stavieb, aj pozemkov, preukázali sa listami vlastníctva.
Chybu urobila bývalá pracovníčka katastra v roku 1992.“ V tom roku sa ŠK Gotwaldov premenoval na ŠK Zlín a pri prepisovaní zmeny názvu v knihe vlastníctva pracovníčka zmenila pojem „trvalého užívania“ na „vlastníctvo“. Na základe tohto zápisu im bol vydaný aj list vlastníctva. „Konanie pracovníčky bolo chybné a dotyční ním boli vlastne uvedení do omylu,“ priznáva šéf katastra. Podľa neho ale museli vedieť, že na takýto krok neexistuje zákon. Objavujú sa dohady, že športové kluby sa mohli s pracovníčkou, ktorá je dnes už na dôchodku, „dohodnúť“.
Ako sa predali pozemky
Zákon síce hovorí, že majetok v trvalom užívaní telovýchovných jednôt prechádza do vlastníctva obcí, na území ktorých sa nachádzajú - obec Makov však o prevod požiadala až na jeseň 2000. Prečo až tak neskoro? Predchádzajúci starosta vraj nebol dôsledný.
Keď pozemky prešli oficiálne pod obec, obecné zastupiteľstvo vo februári odsúhlasilo predaj pozemkov pod dvoma chatami miestnym podnikateľským subjektom. Ide o dva pozemky s rozlohou 2922 a 1650 štvorcových metrov. Predajná cena predstavovala 15 korún za meter. Na otázku či to nie je málo, starosta argumentoval, že úradná cena pozemkov v tejto lokalite je 20 korún. Česká strana starostovi vytýka, že im neponúkol predkupné právo. „Sú to českí občania, čiže v zmysle devízového zákona nemajú právo nadobúdať vlastníctvo na území Slovenskej republiky,“ reaguje starosta.
Noví majitelia
Územie Kasární je podľa starostu Makova od roku 1734 slovenským územím. „Až do rozdelenia federácie to nikdy nikto nespochybnil,“ tvrdí starosta Marián Masnica. Odmieta politiku, je to čisto majetkovoprávny spor. Podľa neho sa českí chatári usilujú o znovuotvorenie otázky hraníc. Informácie v českých médiách považuje za skreslené a v mnohom nepravdivé.
Jeden z dvoch nových majiteľov inkriminovaných pozemkov, miestny podnikateľ Ján Dorociak - hovorí, že sa vyzná v cestovnom ruchu - si myslí, že českí majitelia nevyužívajú objekty a celý priestor v plnom rozsahu. „Treba vybudovať parkoviská, stravovacie a ubytovacie kapacity, sú tu vhodné podmienky najmä v zime. Ale treba to oživiť aj v lete, keď je to tu viac-menej mŕtve.“ S vlastníkmi chát by sa aj rád dohodol: „Pokiaľ sa bude s kým dohodnúť a dohoda bude obojstranne výhodná.“ Situácia je však podľa neho v súčasnosti príliš napätá.
Názor českého chatára
Že ide o majetkovoprávny spor tvrdí aj chatár Vladimír Vařák. „Tvrdenie, že by nás odtiaľto vyháňali, je prehnané. Ale v každom prípade medializáciou sporu trpí najmä turistický ruch. V okolí pár kilometrov sú podobné strediská, ktoré sú hojne navštevované a lepšie vybudované.“
Bol by rád, keby sa celá kauza vyriešila nejakým spôsobom v prospech občanov, nie v prospech nejakých záujmových skupín z českej alebo slovenskej strany.
Aký bude záver?
Celá kauza sa v Čechách dostala až na ministerstvo zahraničných vecí. Pred mesiacom sa odmietalo zaoberať týmto sporom, keďže ide jednoznačne o súkromno-právny spor. Ako taký by sa teda mal riešiť súdnou cestou. V tom prípade by kataster pozastavil všetky úkony. Museli by s tým ale súhlasiť aj noví majitelia a obec. Na Okresnom súde v Čadci zatiaľ žiaden podnet nemajú.
TV Nova uviedla, že o kauze Kasárne a otázke česko-slovenských hraníc by mali hovoriť aj premiéri na spoločnej schôdzke v Prahe.
ANDREA HARMANOVÁ