
Predseda vlády Slovenskej republiky Mikuláš Dzurinda (vľavo) pricestoval včera na jednodňovú oficiálnu návštevu Maďarskej republiky a stretol sa s predsedom vlády Maďarskej republiky Viktorom Orbánom. FOTO TASR – ŠTEFAN PUŠKÁŠ
BUDAPEŠŤ – Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda počas včerajšej oficiálnej návštevy Maďarska tlmočil svojmu maďarskému kolegovi Viktorovi Orbánovi isté obavy z pripravovaného zákona o štatúte zahraničných Maďarov. Podľa Dzurindu by sa zákon mohol stať zdrojom istého napätia na južnom Slovensku.
Šlo o prvý oficiálny komentár Slovenska k pripravovanému zákonu, proti ktorému predtým vznieslo výhrady iba Rumunsko. Bukurešť vyčítala maďarskej vláde, že s ňou v procese jeho prípravy nekonzultovala. Konkrétnejšie slovenské stanovisko k zákonu možno očakávať, keď mu pri jeho prijatí v júni slovenské ministerstvo zahraničných vecí vypracuje jeho dôkladnú analýzu.
Orbán povedal, že Budapešť je pripravená prerokovať s Bratislavou niektoré aspekty tohto zákona, napríklad zdravotné poistenie niektorých osôb, ktoré sa zamestnajú v Maďarsku.
Zmyslom zákona je motivovať príslušníkov maďarských menšín, aby sa vo svojich vlastných krajinách podieľali na zachovaní menšinového jazyka a kultúry. Maďarská vláda návrh zákona konzultovala so zástupcami menšín v jednotlivých krajinách. Šéf SMK Béla Bugár, ale aj predstavitelia menšín z ďalších krajín konštatovali, že nepredpokladajú, že by v ich krajinách prijatie takéhoto zákona vyvolalo vážnejšie prejavy nevôle.
Na programe včerajšieho stretnutia Dzurindu s Orbánom bola aj téma sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros, v ktorej expertné komisie ešte nedospeli k spoločnej dohode o tom, ako uplatniť rozsudok z Haagu.
Na konkrétnej spolupráci sa premiéri dohodli vo veci emigrácie Rómov, s ktorou majú problémy obe krajiny. Táto spolupráca sa bude týkať odhaľovania manipulátorov, ktorí stoja v jej pozadí.
Obe krajiny majú rovnaké stanoviská k návrhu Európskej únie dočasne obmedziť voľný pohyb osôb. Premiéri sa zhodli, že táto otázka by sa mala riešiť v duchu individuálneho prístupu k jednotlivým kandidátom.
Premiéri v Budapešti podpísali dve medzištátne dohody o vzájomnom sprístupnení pamiatok a prírodných rezervácií na oboch stranách hraníc a cezhraničnej spolupráci. Spolupráci v oblasti budovania infraštruktúry – diaľničnej a železničnej siete – venujú premiéri približne o mesiac samostatné stretnutie. Bude sa na ňom hovoriť okrem iného o výstavbe Mosta Márie Valérie medzi Štúrovom a Ostrihomom a o diaľničnom prepojení Košíc a Miškolca.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ