BRATISLAVA, VIEDEŇ - Lídri stredoeurópskych socialistických strán sa včera stretli na dvojdňovej schôdzke vo Viedni. Predseda Smeru Robert Fico na ňu neprišiel. Podľa informácií SME bola schôdzka dlhodobo plánovaná a Fico na ňu dostal osobnú pozvánku.
Smer zastupovali podpredseda Pavol Paška a predseda poslaneckého klubu Miroslav Číž.
Na stretnutí sa malo hovoriť aj o účasti SNS v slovenskej vláde. Predseda Maďarskej socialistickej strany István Hiller podľa ČTK už pred schôdzkou povedal, že chce diskutovať aj o protimaďarských výrokoch Jána Slotu.
Smeru hrozí pre koalíciu so SNS pozastavenie členstva v Strane európskych socialistov, ktorého členom je aj Maďarská socialistická strana.
Paška SME krátko pred začiatkom zasadania povedal, že chce kolegov oboznámiť s vládnym programom a "jeho silným sociálnym rozmerom". Pripustil aj otázky o SNS. "Odpoveď je jediná a bola interpretovaná aj pánom predsedom vlády: My realizujeme program, ktorý dostal mandát v Národnej rade a jednoducho tam je najlepšia odpoveď na takéto otázky," povedal.
Paška vysvetlil Ficovu neúčasť tým, že je "naozaj veľmi zaneprázdnený". Hovorkyňa vlády a Smeru Silvia Glendová zasa povedala, že premiér je "pracovne mimo". No kde včera Fico bol, úrad vlády nezverejnil.
Tlačový odbor neinformoval o žiadnej oficiálnej akcii ani stretnutí, na ktorých by mal byť.
Podľa zdrojov SME z prostredia Strany európskych socialistov je takmer isté, že Smeru členstvo pozastavia. Podľa tohto zdroja to "vládny program nemôže zachrániť". Dôvodom na pozastavenie členstva je vraj už samotná účasť SNS vo vláde - nie Slotove výroky v médiách. Analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Ivo Samson si myslí, že Fico na schôdzku nešiel, lebo by musel vysvetľovať, prečo toleruje vo svojej vláde stranu, ktorá "rozdúchava nebezpečné tendencie". V diplomacii je podľa Samsona bežné, že keď sa nedá nájsť riešenie, na rokovania vysielajú "tlmočníkov". "Nejde o priamy kontakt, oni iba sprostredkujú to, čo by malo byť povedané," povedal.
Predseda Smeru Robert Fico sa vraj nezúčastnil ani na predchádzajúcom podobnom stretnutí, ktoré bolo 16. júna - teda deň pred voľbami. Jeho stranu vtedy na schôdzke nezastupoval nikto.
"Ak tam Smer neposlal delegáciu na najvyššej úrovni, je to vyústením toho, čo Smer v posledných mesiacoch zažíval," povedal Ivo Samson. "Smer takticky rezignuje na to, aby sa vystavoval ďalšej kritike, lebo má takpovediac skúšobnú lehotu. V momente, keby sa na vrcholnej úrovni objavil najvyšší predstaviteľ tejto strany, očakávalo by sa, že bude vysvetľovať," mieni.
Vo Viedni by sa podľa Samsona Fica určite pýtali, prečo sa na Slovensku zostrili vzťahy s maďarskou menšinou. Od roku 1999, keď sa u nás prijal zákon o používaní jazykov menšín, sa totiž zdalo, že problémy sa už vyriešili, poznamenal.
Vo Viedni mal Fico rokovať so šéfom nemeckej SPD Kurtom Beckom a predsedami slovinských, rakúskych a maďarských socialistov Borutom Pahorom, Alfredom Gusenbauerom, Istvánom Hillerom. Maďarskí politici búrlivo reagovali najmä na rozhovor pre Lidové noviny, kde Slota povedal, že závidí Čechom odsun Nemcov v zjavnej narážke na Maďarov na Slovensku.
Šéfa poľských ľavicových demokratov zastupoval podpredseda parlamentnej frakcie Ryszard Kalisz.
Na stretnutie mal prísť aj odstupujúci český premiér Jiří Paroubek, ktorý sa Fica ako jediný šéf z členských strán Strany európskych socialistov otvorene zastal. V centrále ČSSD nám včera povedali, že pre urgentné rokovania o zostavení českej vlády mal Paroubek do Viedne cestovať najskôr vo štvrtok večer. Rovnakú informáciu zverejnila aj Sociálnodemokratická strana Rakúska.