Predseda Smeru Robert Fico odchádza z Prezidentského paláca po tom, ako ho prezident poveril zostavením novej vlády. FOTO - SITA
BRATISLAVA - Predseda Smeru Robert Fico začal včera oficiálne hľadať budúcich koaličných partnerov, keď ho tým poveril prezident Ivan Gašparovič. Do 30. júna by ho mal informovať o výsledku.
Fico urobil všetko preto, aby z centrály strany na Súmračnej ulici v Bratislave nič z rokovaní nepreniklo na verejnosť - poistil sa rušičkou.
Podvečer prišli do centrály Smeru opozičné strany HZDS a SNS, ale rokovať bude Fico aj s ostatnými, keďže žiadna strana to neodmietla.
Neoficiálnu ponuku na vstup do vlády už dostalo KDH, podpredsedovi Vladimírovi Palkovi ju tlmočil podpredseda Smeru Robert Kaliňák. Podľa informácií SME ponuka znela v zmysle "všetko, čo chcete".
Predsedníctvo KDH sa však rozdelilo na dva tábory. Z 11 členov je podľa neoficiálnych informácií 6 za spoluprácu s Ficom, zvyšok proti.
Smer takticky oslovil najskôr opozíciu, a hoci Fico hovorí o "logike veci", môže to byť aj signál vlastným voličom. Priaznivci Smeru si podľa prieskumov vedia skôr predstaviť koalíciu so Slotom a Mečiarom, ako s SMK a KDH.
Neoficiálna zaujímavá ponuka pre KDH je zase istou formou tlaku, aby sa KDH rozhodlo pre vstup do vlády so Smerom, čo by mohlo posmeliť aj SMK, aby sa pridala. Navyše, ponuka pre KDH automaticky odstaví HZDS, keďže KDH by s Mečiarovou stranou do koalície nešlo.
Už zajtra sa má stretnúť SMK s Dzurindovou SDKÚ, ktorá už pred voľbami chcela spoločný postup pravicovej trojky SDKÚ, KDH, SMK. Mikuláš Dzurinda tesne pred voľbami pre SME vyhlásil: "Neverím, že by KDH a SMK zapredali reformy za nejakú konjunktúru."
Fico má v pláne dve kolá rokovaní. V prvom chce hovoriť o programových prienikoch, ale už vo štvrtok by chcel mať užší okruh strán, s ktorými bude pokračovať v druhom kole.
Uvažuje o štyroch variantoch. Z jeho doterajších vyjadrení a informácií zvnútra Smeru vyplýva, že by malo ísť o koalície: Smer-KDH-SMK, Smer-KDH-SNS, Smer-HZDS-SNS a tzv. veľkú koalíciu Smer-SDKÚ.
Napriek viacerým možnostiam Fico naznačil ústretovosť ku KDH i SMK. Zaviazal sa, že bude garantovať súčasný stav práv príslušníkov národnostných menšín bez ohľadu na to, či bude SMK vo vláde. Ústupkom pre KDH v otázke rovnej dane by mali byť vyššie odpočítateľné položky pre občanov s nižšími príjmami. Fico chce však trvať na dvoch sadzbách DPH a na vyššom zdanení monopolov a bánk.
Podľa Fica nie je pravda, že koalícia Smer-KDH-SMK je pre jeho stranu "najzaujímavejšia". Tou je asi Smer-KDH-SNS, čo však môže byť pre KDH problém.
Fico na poznámku, že európski socialisti považujú SNS za extrémistickú, povedal, že to, "ako túto rieku prekročíme, budeme riešiť až potom, keď sa pred túto rieku dostaneme".
Predseda Smeru nevie posúdiť, či by sa ostatné strany mohli dohodnúť na vláde za jeho chrbtom. "Takáto vládna koalícia by mohla vzniknúť len zo súčasných strán a HZDS. Zdá sa však, že poverenie, ktoré som dostal, sa bude dať využiť pri zostavovaní vlády," dodal.
Aký bol sled udalostí pri vytváraní vlády
prezident Ivan Gašparovič poveril predsedu Smeru Roberta Fica zostavením vlády predsedníctvo KDH rokovalo o tom, či pôjde do koalície, alebo zostane v opozícii, rozhodnutie zatiaľ neprijalo politické grémium HZDS sa zhodlo, že chce byť súčasťou novej vlády na neoficiálnom stretnutí dal podpredseda Smeru Robert Kaliňák podpredsedovi KDH Vladimírovi Palkovi ponuku na vytvorenie vládnej koalície podvečer viedol šéf Smeru prvé kolo rokovaní o vytvorení vlády s HZDS na čele s Mečiarom, Veteškom a Urbánim potom sa stretol aj s SNS - na rokovanie však prišiel len Slota podvečer začalo rokovať aj prezídium SDKÚ a oznámilo, že dnes bude viesť povolebné konzultácie s SMK (sp)
Autor: MONIKA ŽEMLOVÁ IGOR STUPŇAN