
Súdny spis vo veci obžalovanéhoVasila Biľaka má vyše 23-tisíc strán. FOTO SME – LUBOŠ PILC
BRATISLAVA – Senát Krajského súdu v Bratislave včera vrátil prípad bývalého vysokého komunistického funkcionára Vasila Biľaka prokurátovi na ďalšie došetrenie. Prokurátor sa proti rozhodnutiu odvolal, preto sa prípadom bude ďalej zaoberať Najvyšší súd SR. Novinárom to po skončení neverejného zasadnutia senátu povedala predsedníčka súdu Margita Horná.
„V prípravnom konaní sú procesné a hmotnoprávne chyby,“ vysvetlila dôvod rozhodnutia súdu Horná. Chyby konkretizovať odmietla: „Vec bola vrátená na došetrenie všetkých štyroch bodov obhajoby a nechcem predbiehať okolnosti, keď obžalovaný a obhajca o tom ešte nevedia.“
Na včerajšie zasadnutie nebol prizvaný ani Vasil Biľak, ani jeho obhajca.
Keďže prokurátor sa proti rozhodnutiu súdu odvolal, prípadom sa bude ďalej zaoberať Najvyšší súd SR. Prokurátor žiada, aby sa uskutočnilo hlavné pojednávanie a naďalej trvá na súdnom prerokovaní všetkých štyroch bodov obžaloby.
Ak Najvyšší súd potvrdí včerajšie rozhodnutie krajského súdu, prípad sa vráti do prípravného procesu. Ak nie, vráti sa na krajský súd. Isté je však jedno – že sa vyšetrovanie celého prípadu opäť predĺži.
Bývalý člen ÚV KSČ je obžalovaný z vlastizrady, ktorej sa mal dopustiť pozvaním vojsk piatich štátov Varšavskej zmluvy do Československa v auguste v roku 1968, a z trestných činov spadajúcich pod zákon na ochranu mieru, z porušovania záväzných pravidiel hospodárskeho styku a z ohrozenia devízového hospodárstva.
Trestné stíhanie Biľaka vo veci vstupu vojsk podľa zákona na ochranu mieru sa začalo v roku 1990. Pre nedostatok dôkazov bolo však v roku 1992 pozastavené. Krátko po tom, čo sa objavil autentický list, sa v stíhaní pokračovalo. Po rozdelení republiky prešlo vyšetrovanie prípadu na prokuratúru SR. Vyšetrovanie sa skončilo v decembri 1998. Prokuratúra vzniesla obžalobu pred rokom, 30. marca 2000.
List mal ostať utajený
Vasil Biľak je posledným žijúcim signatárom povestného pozývacieho listu L. I. Brežnevovi. List, pod ktorým sú podpisy piatich československých komunistov Indru, Koldera, Kapeka, Švestku a Biľaka, nemal nikdy uzrieť svetlo sveta. Desiatky rokov ležal starostlivo zapečatený v spise s veľkým nápisom Nikdy neotvoriť a bol starostlivo uložený v útrobách archívu politického byra ÚV KSSZ v Moskve.
Osud chcel však inak, v roku 1992 bol moskovský archív odtajnený a v júli 1992 prezident Boris Jeľcin list osobne odovzdal do rúk prezidenta Václava Havla. Dnes je súčasťou vyšetrovacieho spisu v prípade trestného stíhania V. Biľaka.
Pre Biľaka bol vstup vojsk skokom v jeho politickej kariére. Po auguste ‘68 sa stal prvým tajomníkom KSS. Od roku 1970 až do roku 1988 bol predsedom ideologickej komisie ÚV KSČ. Po novembrových udalostiach v roku 1989 bol zo strany vylúčený. Sám sa však aj naďalej hlási k ideám komunizmu. Cíti sa nevinný. Minulý rok povedal, že mu je jedno, či ho odsúdia aj na doživotie, pretože mu už veľa rokov neostáva.
MIRKA HOROBOVÁ