BERLÍN – Krajinský súd v Berlíne z formálnych dôvodov zamietol žalobu Zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku o odškodnenie. „Táto organizácia nemá právo zastupovať nároky jednotlivcov zavraždených v čase nacizmu,“ uvádza sa v rozhodnutí súdu.
Zväz žiadal od súčasnej nemeckej vlády vrátenie „deportačného poplatku“, ktorý v roku 1942 inkasovali nacisti. Za každého z takmer 58-tisíc Židov, z ktorých sa vrátilo z táborov smrti len 282, zaplatil vtedajší slovenský štát Nemcom 500 ríšskych mariek. Peniaze pochádzali zo zhabaného židovského majetku. Do Nemecka bolo týmto spôsobom poukázaných najmenej 18 miliónov ríšskych mariek, ktoré majú dnes hodnotu 150 miliónov DEM.
Cieľom Zväzu židovských náboženských obcí nie je získať celú sumu, informoval jeho právny zástupca Rainer Arzinger. Podľa jeho slov bola dohoda medzi Berlínom a Bratislavou nemorálna a protiprávna a mala by sa preto vyhlásiť za nulitnú. Židovské obce by chceli žiadané odškodnenie vo výške 93 miliónov DEM použiť na údržbu židovských cintorínov a synagóg, ako aj na podporu ešte žijúcich obetí holokaustu.
Na včerajšom ústnom pojednávaní zástupca nemeckej vlády žalobu odmietol. „Zväz židovských náboženských obcí nie je právnym nástupcom jednotlivých zavraždených,“ zdôraznil advokát Andreas Brand. Podľa jeho názoru je nutné dosiahnuť medzinárodnoprávnu dohodu, čo však nie je vecou súdu.
Arzinger naproti tomu upozornil, že vláda SR uznala Zväz židovských náboženských obcí za právneho nástupcu zavraždených. Tento názor doteraz zastávala aj nemecká justícia. Včerajšie rozhodnutie zamietnuť žalobu z formálnych dôvodov je preto podľa Arzingera protirečivé.
Vzhľadom na neúspech všetkých doterajších pokusov o dosiahnutie medzinárodnoprávnej dohody s SRN Arzinger vyhlásil, že „úpravy v rámci medzinárodného práva sú v nedohľadne“. Pre SME zdôraznil: „Medzi vládami SRN a SR nie sú v tomto smere plánované žiadne rokovania.“ Teraz treba vyčkať písomné zdôvodnenie rozhodnutia krajinského súdu, ktoré by malo byť zverejnené do troch týždňov. Až potom sa rozhodne, či sa Zväz židovských náboženských obcí proti rozsudku odvolá. Pojednávanie vyššej inštancie by sa konalo asi o rok.
PRE SME – VLADIMÍR MÜLLER