Americký vojenský ošetrovateľ Bret Owen dáva prvú pomoc obetiam hurikánu v New Orleanse v improvizovanej nemocnici na letisku. FOTO - ČTK/AP |
NEW ORLEANS - Taký letecký most Amerika doteraz nikdy nezorganizovala. Zo zaplaveného a zničeného New Orleansu vyslobodzujú vrtuľníky desaťtisíce ľudí, ďalšie tisíce však zostávajú v meste. Záchranári sa k nim nemôžu dostať, niektorí nechcú opustiť svoje domy.
Živí odchádzajú, a tak je stále zjavnejšie, že mŕtvych budú tisíce. Je zrejmé, že mnohí ľudia zomreli len preto, že sa k nim včas nedostala pomoc. Lekári z miestnych nemocníc hovoria, že ľudia im zomierali pred očami na banálne ochorenia. Nemohli im však pomôcť.
Vyslobodení ľudia, ktorých prijímajú okolité štáty, rozprávajú hrôzostrašné príbehy plné násilia a smrti. Hovoria, že ich nechali smädných, hladných a špinavých. Obyvatelia postihnutých oblastí obviňujú politikov, že hurikán Katrina nezvládli. Prezident George Bush im dal za pravdu, keď povedal, že pomoc bola nedostatočná. Jeho vláda však zároveň z problémov viní guvernérov postihnutých štátov.
Do Ameriky prichádza pomoc z celého sveta, za obete sa modlil pápež. Najhľadanejší terorista v Iraku abú Músa Zarkáví vyčíňanie hurikánu Katrina privítal a označil za "začiatok konca Ameriky".
Autor: mik