SKOPJE, BRUSEL, ŠTRASBURG – Macedónsky prezident Boris Trajkovski v noci na včera odmietol akékoľvek rokovanie s povstalcami. Ich tvrdenie, že chcú hájiť práva Albáncov v Macedónsku, označuje za „frašku“ a „cynickú rétoriku“. „Postavíme sa teroristom všetkými prostriedkami a budeme hájiť územnú integritu a suverenitu krajiny,“ vyhlásil Trajkovski v noci na včera po stretnutí s veľvyslancami štátov EÚ a NATO v Skopje. Od medzinárodného spoločenstva žiadal Trajkovski „energické činy“ v Kosove, odkiaľ sa vraj terorizmus šíri do Macedónska.
Trajkovski vyzval obyvateľstvo, aby zachovalo pokoj a „vieru v štátne inštitúcie“, avšak televízne zábery ukazovali ľudí, očividne Macedóncov, ako si balia veci do áut a odchádzajú z ostreľovaného Tetova.
Macedónska vláda na včerajšom mimoriadnom zasadaní v Skopje prijala sériu opatrení na zníženie stupňujúceho sa etnického napätia, ale ani napriek šíreniu násilia nevyhlásila v krajine výnimočný stav.
NATO: vnútorná vec
NATO včera dalo najavo, že síce podporuje macedónsku vládu, ale nevyšle žiadne jednotky na pomoc. Nemenovaný činiteľ NATO novinárom povedal, že aliancia považuje boje v Macedónsku za vnútornú vec, do ktorej nie sú zapletené žiadne zahraničné sily, takže nemožno hovoriť o invázii.
V Macedónsku sú rozmiestnené sily OSN – ide o približne 1000 amerických vojakov, ktorých sem vyslali s cieľom zabrániť občianskej vojne, v súčasnej kríze sa však nijako neangažujú.
Macedónska vláda na svojom včerajšom mimoriadnom zasadaní rokovala o možnosti vyhlásenia výnimočného stavu v krajine, ale zatiaľ sa preň nerozhodla. Minister obrany Ljuben Paunovski sa netajil presvedčením, že krajina je na pokraji vojny.
V stredu varoval, že etnický konflikt môže prerásť do vojny, ktorá ohrozí stabilitu Európy. Hovorca ministerstva vnútra Stevo Pendarovski vyhlásil, že predchádzajúcu noc do Macedónska preniklo asi 200 „teroristov“ z Kosova.
Európsky parlament
vyzýva KFOR
Vláda rozhodla o rozšírení pohraničnej zóny. Pohraničná zóna, v ktorej platia vojenské predpisy, je zatiaľ široká len 500 metrov. Namiesto vyhlásenia výnimočného stavu v krajine bude Macedónsko „aktivovať všetky bezpečnostné opatrenia“, vyhlásil premiér Ljubčo Georgievski. V súvislosti s krízou ponúklo Macedónsku vojenskú pomoc už niekoľko krajín.
Európsky parlament vyzval včera sily KFOR v Kosove, aby zabránili prípadne aj vojenským zásahom prenikaniu albánskych ozbrojencov do Macedónska. Musia vraj „postupovať aktívnejšie, zatýkať týchto extrémistov a odovzdávať ich misii OSN v Kosove“, píše sa v rezolúcii EP.
(čtk, tasr, bj)