uje, zatvorený je aj Poľský inštitút.
Kronhold je prekvapený, ako chladne prijala väčšina Slovákov úmrtie Jána Pavla II. V Poľsku prestala existovať politika, zatvárajú hypermarkety, ľudia nechcú chodiť po nákupoch či do kín, poľské televízie sa venujú životu pápeža a štátny smútok vyhlásili už v sobotu.
Jerzy Kronhold pripomína, že jednu z posledných návštev venoval Ján Pavol II. Slovensku. "Zdalo sa mi, že pápež Slovan, autor encykliky Slavorum Apostoli venovanej Cyrilovi a Metodovi, nájde viac pochopenia nielen u veriacich, ale aj v miestnych médiách."
Trochu rozčarovaná je aj šéfredaktorka poľského magazínu na Slovensku a jedna z líderiek poľskej komunity u nás Malgorzata Wojcieszynska, podľa ktorej je výnimočné, že pápež prišiel na Slovensko trikrát a stále zdôrazňoval svoju lásku k Slovensku. "Keď prišiel, išli za ním davy Slovákov. Sme prekvapení, že keď zomrel, nič podobné sa nekonalo. Mysleli sme si, že úmrtie pohne aj Slovákmi," hovorí.
Podľa nej sa v Poľsku stal akýsi zázrak, ľudia vyšli do ulíc, veriaci, neveriaci aj politici všetci akoby sa premenili. "Pýtala som sa Poliakov na Slovensku a všetci sú trochu rozčarovaní, že niečo podobné tu nie je," hovorí Wojcieszynska.
Chápe, že Poľsko je iný prípad, keďže pápež bol Poliak, ale aj slovenskí politici sa s ním podľa nej radi ukazovali. "Pápež zomrel a politici nič. Vláda až v stredu povedala, že štátny smútok je vlastne už od pondelka, ale cítiť nerozhodnosť - trošku je, trošku nie je, aby sa nikomu neukrivdilo. Aj v médiách idú všelijaké reality šou, ako keby sa nič nestalo. Možno to prehnane porovnávam s Poľskom, ale Poliaci najviac cítia blízkosť práve so Slovákmi. Niekedy sa však zdá, že opačne to neplatí," hovorí Wojcieszynska.