má všetky príznaky nákazy. Farma sa nachádza na severozápade krajiny v tesnom susedstve farmy, ktorá doviezla vo februári dobytok z Veľkej Británie. Celé stádo okamžite zlikvidovali.
Obavy v Európe
S napätím sa teraz čaká na výsledky z Apeninského polostrova, kde v stredotalianskom kraji Abruzza existuje podozrenie, že ovce mohli prísť do kontaktu s vírusom slintačky a krívačky. Výsledok virologických skúšok by mal byť známy dnes. Podozrivé ovce doviezli do Talianska z Francúzska.
Francúzsky minister poľnohospodárstva Jean Glavany varoval, že choroba sa už mohla rozšíriť aj do ďalších častí Francúzska. Ostatné európske krajiny zatiaľ sprísňujú bezpečnostné opatrenia, ktoré by mali zabrániť šíreniu nákazy a pokračujú tak v trende z predchádzajúcich týždňov.
V Bruseli sa okamžite zišiel na mimoriadne zasadnutie Stály veterinárny výbor Európskej únie s cieľom hľadať ďalší vhodný postup v boji proti epidémii.
S očkovaním sa neráta
„Vo februári sme doviezli z Británie 20-tisíc oviec a testy, ktoré sa robili neskôr, ukázali, že veľmi veľa z nich – prinajmenšom polovica – si so sebou priviezla vírus,“ povedal minister.
Ovce boli rozmiestnené v 20 francúzskych departmentoch. Tieto zvieratá mohli pravdepodobne prenášať nákazu ďalej. Keďže vo Francúzsku fungovali prísne bezpečnostné opatrenia už pred objavením prvého ohniska, nové opatrenia sa nechystajú. Skutočnosť, že slintačka a krívačka sa objavila na farme, ktorá bola v karanténe, dáva nádej, že choroba sa nemusí lavínovito šíriť ďalej.
Jedným z možných spôsobov, ako sa s epidémiou vyrovnať, je podľa hovorkyne Európskej komisie Beaty Gminderovej úplné zastavenie prepravy zvierat. Do úvahy ale pripadajú aj prísnejšie opatrenia.
Najpravdepodobnejšie sú kroky, aké zaviedla Británia: obmedzenie pohybu dobytka z ohrozených oblastí či blokáda vývozu zvierat z celej krajiny. Iná možnosť je zablokovať celé oblasti.
Únia zatiaľ odmieta zaviesť očkovanie proti chorobe, ktoré sa naposledy robilo v roku 1991. „Je to posledné východisko,“ povedala Gminderová.
V Británii nič nové
Európa sa tejto správy obávala už dlhšie. To, že Francúzsko svoj boj o zamedzenie šírenia choroby prehralo, obavy ešte zvýšilo. „Toto je veľmi zlá správa,“ zareagoval Bernhard Kruesken z Nemecka, odborník na zvieratá a mäsové produkty. „Ak sa nákaza už dostala do Francúzska, povážlivo sa zvýšilo riziko, že sa dostane aj k nám,“ hovorí. V Nemecku si včera vydýchli aspoň pri správe, že slintačka a krívačka nezasiahla hospodárske zvieratá v Dolnom Sasku. Vylúčili to testy výskumného úradu vírusových ochorení.
Veľmi napätá je situácia vo Veľkej Británii. Vláda včera prvýkrát priznala, že s takým rýchlym postupom nákazy nerátala. Pozorne sledovaný údaj o počte nakazených fariem sa včera po ôsmich nových správach o ohniskách nákazy zastavil na čísle 191. V najbližších dňoch by sa na takomto tempe pravdepodobne nemalo nič zmeniť. Na ostrovoch už bolo zlikvidovaných 170-tisíc zvierat.
(mch, reuters)