BRATISLAVA - Vo Vysokých Tatrách rozšíria a predĺžia zjazdovky, možno pribudnú hotely a zariadenia pre turistov. Vznikne aj vládny výbor na obnovu a rozvoj Vysokých Tatier, ktorému bude šéfovať premiér Mikuláš Dzurinda.
Výbor podľa neho naplánuje obnovu lesov tak, aby "sme využili túto katastrofu na nový pohľad na rozvoj turistiky vo Vysokých Tatrách, aby sa mohli meniť územné plány, budovať zariadenia".
Výbor má prísť s predstavou, ako a na akej veľkej ploche obnoviť les. "Nemalo by sa to biť s predstavou ľudí z inštitúcií cestovného ruchu," povedal Dzurinda.
Vo výbore budú najmä štátni úradníci, primátor mesta Vysoké Tatry a premiér napíše listy predsedom Smeru a HZDS, aby nominovali svojich zástupcov. Chce, aby vo výbore boli aj významné osobnosti, ktoré majú kontakt s Vysokými Tatrami, a podnikatelia z Tatier.
Vláda, ani jej výbor a odborné komisie podľa doterajších postojov nebudú príliš brať do úvahy pripomienky ochranárov a mimovládnych organizácií. Ich zástupcovia vo výbore asi nebudú, podobne ako v komisii ministerstiev životného prostredia a pôdohospodárstva. Nebude zrejme ani celospoločenská diskusia o budúcnosti Tatier.
Ochranári nie sú absolútne proti rekreačným aktivitám v národnom parku, navrhujú však rozdeliť územie na časti, kde ľudia nechodia - tzv. zónu A, a časť, kde sa bude dať rekreovať. Sú proti výraznejšej ťažbe spadnutého dreva a proti novej výstavbe. Cestovný ruch by sa podľa šéfa združenia Vlk Ján Lukáča mal rozvíjať v okrajových dedinách.
Lukáč pochybuje, že úradníci budú "s nami tento problém konzultovať". Ak tretí sektor nepresadí nič zo svojich predstáv, nevylučuje občianske nepokoje.
Mikuláš Huba zo Spoločnosti pre trvalo udržateľný život hovorí, že diskusia úradníkov s ochranármi "by bolo to minimum, čo očakávame". Chce tvrdo požadovať, aby sa k Tatrám pristupovalo ako k národnému parku, kde je prioritou ochrana prírody. "To vyplýva zo zákona a nič na tom nemôže meniť ani kalamita," hovorí Huba. Dúfa, že ochranárov podporí veľká časť verejnosti.
Autor: rf, dro