
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA – Nárok na sanitku má ten, kto je v ohrození života alebo jeho stav vyžaduje prítomnosť zdravotníckeho pracovníka pri prevoze. Podľa nového usmernenia ministerstva zdravotníctva majú nárok pacienti zaradení v transplantačnom programe, tí, čo pravidelne chodia na dialýzu, a pacienti po chemoterapii.
Podľa predsedu Združenia na ochranu práv zdravotných poistencov Vasila V. Demidova usmernenie nie je v súlade so zákonom. Ten hovorí, že o tom, akým prostriedkom dopravnej zdravotnej služby a za akých podmienok sa doprava uskutoční, rozhoduje ošetrujúci lekár.
Kto rozhoduje
Podľa ministerstva v prípade sanitiek nemalo ísť o reštrikciu v poskytovaní dopravy, ale o stanovenie pravidiel hry, ktoré doteraz chýbali. „Usmernenie nenahradzuje zákon o liečebnom poriadku, len ho vykladá a dopĺňa. Nemôže s ním teda byť v rozpore. O „predpísaní“ dopravy rozhoduje naďalej ošetrujúci lekár, ale usmernenie len stanovuje, že svoje rozhodnutie musí slovne zdôvodniť. Spresňuje, že doprava zdravotníckou záchrannou službou môže byť poskytnutá len zo zdravotných dôvodov, nijakých iných,“ uviedol Igor Slepčan z odboru organizácie sekcie operatívnych činností ministerstva zdravotníctva. „Doteraz totiž zdravotníctvo suplovalo chýbajúce služby v sociálnej oblasti – neexistujúce vozidlá sociálnych odborov, slabé spoje MHD. Nikto by však nemal mať dôvod sťažovať sa, že nedostal sanitku zo zdravotných dôvodov,“ zdôrazňuje Slepčan.
V konkrétnom prípade to teda znamená – ak človek s kŕčovými žilami ide na vyšetrenie do nemocnice kvôli kŕčovým žilám, má nárok na sanitku. Ak však ide do nemocnice kvôli pravidelnej kontrole srdca, nárok nemá. V tomto prípade by mal mať možnosť požiadať o vozidlo sociálny odbor alebo sa do nemocnice dopraviť iným spôsobom.
Sanitka ako taxík
Lekári napriek počiatočným zmätkom priznávajú, že so stavom, aký tu bol, už bolo treba niečo robiť. „Ľudia si zamieňali sanitku s taxíkom. Pacient sa nechával voziť na každú rehabilitáciu – aj potom, keď už mohol chodiť. Stávalo sa, že sanitka čakala, kým si pacientka nakúpi,“ hovorí MUDr. Anna Martincová z Dunajskej Lužnej. S novým nariadením problémy nemá – tí pacienti, ktorí sa potrebujú odviezť, môžu využiť sociálny taxík, ktorý sčasti hradí obec. Suma, ktorú zaplatí pacient, je približne rovnaká, ako keby išiel autobusom.
Iným riešením je zavolať dopravnú zdravotnícku službu – ak máte šťastie a vaším smerom cestuje viac pacientov, môže vyjsť lacnejšie ako taxík.
„Je tu strašne veľa zmätku. Pritom sa stáva, že v ten istý deň idú z Bratislavy do Košíc tri sanitky, hoci by stačila jedna, a zároveň je v Bratislave päť sanitiek z Košíc, ktoré by nemuseli ísť nazad prázdne. Chcelo by to nejaký centrálny dispečing,“ myslí si Tibor Kraus z firmy Medi-Transport-Servis.
BARBORA MAROSZOVÁ