
Macedónsky vojak pozoruje hranicu s Kosovom v blízkosti dediny Tanuševci, v ktorej si urobili základňu albánske gerily. FOTO – REUTERS
li. Vie sa o nich len málo. Kto sú, čo robia a ako sa správajú k miestnym obyvateľom?
Niekoľko stoviek Albáncov už utieklo z macedónskeho pohraničia do dediny Debelde v Kosove. Boli vystrašení – kto spôsobil ich strach, nebolo celkom jasné. Niektorí hovorili o srbských paramilitantoch, iní o neznámych ozbrojených chlapoch.
Väčšina sa zhodla v jednom – najnovšie prestrelky boli príslovečnou poslednou kvapkou v pohári vody. Rasim Sanini (22) opisoval, ako jeho rodina o druhej ráno utekala po vlastných k blízkej hranici. „Každý sa bál. Bývali sme v pivnici… Potom sme museli jedného človeka odniesť na nosidlách cez hory,“ spomína.
Novinárovi, ktorý sa pokúšal prejsť z Kosova do Macedónska, prikázal muž v maskáčoch, aby sa vrátil. Utečenci o albánskych gerilách mlčia, naopak veľa hovoria o prenasledovaní Albáncov v Tanuševci.
Podľa 52-ročného Hamdiho Saniniho začali obyvateľov znepokojovať zarastení dlhovlasí ozbrojenci z blízkej dediny. „Nemali sme problémy s riadnou armádou, ale so srbskými paramilitantmi. Prišli sem z Kosova pred takmer dvoma rokmi,“ tvrdí. Taib Rustemi (36) potvrdzuje, že Albáncov trápili Srbi z Kosova. Ďalší hovoria jednoducho o ozbrojených mužoch.
Chlapi so zbraňami v uniformách chodili po Tanuševci, a preto jeho rodina odišla – tvrdí osemročný Valon. Nevie, kto to bol, ale vie, že to macedónski vojaci alebo policajti neboli.
Americkí vojaci KFOR pozorujú hranicu z kosovskej strany. Včera videli ozbrojencov, ako z Tanuševci odchádzajú smerom do Kosova, pričom zo seba zhadzujú uniformy i zbrane.
Američania sa k hranici nepribližujú na viac než 1,5-kilometra, pretože sa boja mín. Miestni však tvrdia, že míny z cesty sami dávno vykopali a teraz tade jazdia traktory plné ľudí.
(reuters, bj)