Dva milióny jeho obyvateľov majú pestrý etnický pôvod – žijú tu Macedónci, Albánci, Turci, Rómovia, Srbi, bosnianski Moslimovia, Valasi i Bulhari. Je dosiaľ jedinou bývalou juhoslovanskou republikou, ktorá získala nezávislosť bez jediného výstrelu. Má pritom komplikované historické vzťahy so všetkými susedmi – Srbskom, Gréckom, Bulharskom i Albánskom. Od svojho vzniku sa Macedónsko obáva územných nárokov susedov i etnických nepokojov. Tieto obavy má aj medzinárodné spoločentstvo.
1991 – nezávislosť
1992 – Albánci usporiadali referendum o autonómii, vyhlásili tzv. autonómnu republiku Ilirida.
1994 – obchodné embargo Grécka, ktoré protestovalo proti názvu Macedónska v obave, že republika si bude robiť nárok aj na rovnomennú grécku provinciu.
1994 – parlament neschválil albánčinu ako úradný jazyk. Sčítanie ľudu preukázalo podiel Albáncov vo výške 22,9 percenta. Albánsky odhad tvrdil, že ich je 30–40 percent. Reuters dnes uvádza, že Albánci predstavujú tretinu populácie krajiny. Žijú v oblastiach priľahlých ku Kosovu a Albánsku, ale mnoho ich je aj v metropole Skopje.
1995 – vznikom albánskej univerzity v Tetove sa zrodil aj spor o jej oficiálne uznanie. Pri protestoch po pokuse o jej zatvorenie zahynuli štyria ľudia.
1997 – BR OSN vyslala do Macedónska mierovú misiu UNPREDEP. Na územiach prevažne obývaných Albáncami dochádza k útokom Kosovskej oslobodzovacej armády na policajné stanice, súdy a železničné trate.
1998 – v novej pravicovej vláde je aj radikálna Demokratická strana Albáncov.
1999 – po útoku NATO na Juhosláviu utieklo do Macedónska pred Srbmi 250-tisíc Albáncov, ekonomika krajiny zaznamenala 40-percentný prepad.
2000 – univerzitu v Tetove uznal štát ako súkromnú vysokú školu.
2000 – odstupujúci prezident Kiro Gligorov vyslovil obavu z tzv. veľkého Albánska a upozornil, že vzhľadom na vysokú pôrodnosť budú Albánci v roku 2015 v Macedónsku väčšinovým etnikom.
2001 – Macedónsko je ochotné používať voči Grécku názov, aký si Atény vyberú.
2001 – dohoda s Belehradom o spoločnej hranici, ktorú Srbsko dosiaľ neuznávalo.
(čtk, bj)