"Už dva mesiace pred vstupom začali ceny bytov stagnovať a teraz už pozvoľne klesajú," povedal majiteľ realitnej kancelárie Fors Trade Robert Balog.
Väčšina realitných maklérov si myslí, že ceny klesli preto, lebo pred vstupom do únie mali majitelia bytov prehnané očakávania. "Všetci čakali, že po prvom máji sem príde množstvo ľudí a budú kupovať nehnuteľnosti a opak je pravdou. Veľmi narástla ponuka, a to tlačí ceny nadol," tvrdí konateľ realitnej spoločnosti Lux Daniel Janšo mladší.
Obchodníci s nehnuteľnosťami však už dlho pred vstupom upozorňovali, že len málokto zo zahraničia sa na Slovensku rozhodne kúpiť byt. Podľa Márie Majerčíkovej z firmy Š&K Real sú cudzinci zvyknutí na určitý štandard, "a keď prídu, chcú sa nasťahovať, nie opravovať".
Odhady hovoria o poklese cien na celom Slovensku, s výnimkou Žiliny. Tam sa ceny bytov i pozemkov vďaka príchodu automobilky Kia držia stále na vysokých úrovniach.
Neklesajú ceny jednoizbových bytov. Makléri tvrdia, že hlavný dôvod je ten, že ich je málo a dopyt je vyšší ako ponuka.
Vo veľkých mestách sa ceny bytov znižujú aj vďaka tzv. domino efektu. Ak sa niekto chce sťahovať, ale svoj byt predá lacnejšie, ako predpokladal, klesá aj jeho ochota zaplatiť vysokú cenu za nový byt.
Cena stavebných pozemkov sa zatiaľ nemenila, ale očakáva sa, že vďaka ich nedostatku mierne vzrastie. Na rovnakej úrovni zostala aj cena ornej a lesnej pôdy. Obyvatelia členských krajín Európskej únie ju budú môcť nakupovať až po uplynutí sedemročného prechodného obdobia.