Tú pripomína už téma celej diskusie – hviezdne vojny. Projekt, ktorý predložil ešte prezident Ronald Reagan (1980 – 1988), má svojho potomka a realizovať ho chce George Bush junior.
Rusi dookola opakujú, že americká NMD poruší zmluvu o obmedzení protiraketových systémov (ABM) z roku 1972. Zmluva obom stranám zakazuje budovať strategické ochranné štíty proti balistickým raketám druhej strany. „Kolaps dohody ABM by mohol priviesť svet k novej konfrontácii,“ upozornil už vlani ruský minister zahraničia Igor Ivanov a dodal: USA by mohli vyvolať napätie podobné tomu z dôb studenej vojny.
Ostré slová bolo počuť aj z americkej strany. „Rusko je súčasťou problému,“ povedal minister obrany Donald Rumsfeld. Napätie medzi Washingtonom a Moskvou tak vybičoval na doterajšie maximum. Rusko sa podľa neho aktívne podieľa na budovaní raketovej výzbroje takzvaných darebáckych štátov. Práve nebezpečenstvo z krajín ako Irak, Irán či komunistická severná Kórea núti Spojené štáty, aby začali s NMD. A to aj za cenu zrušenia zmluvy ABM.
Dialektiku studenej vojny však rýchlo vystriedala prítomnosť americkej vojenskej prevahy. Tvrdé slová nahradili rokovania. Tie sú pravdepodobne jediným riešením.
Najskôr sa do úlohy akéhosi sprostredkovateľa postavil nemecký minister zahraničia Joschka Fischer. Nemci nemajú v otázke NMD jasno. Aj to im možno umožnilo vypočuť obe strany. Z Moskvy priniesol americkému ministrovi zahraničia Colinovi Powellovi správu, že Rusko by bolo ochotné rokovať.
Potom prišiel do Moskvy šéf NATO George Robertson. Jemu už Rusi predstavili svoj vlastný plán protiraketovej obrany. Odpoveď na americkú NMD Bush privítal. Považuje ju totiž za signál, že by sa obe bývalé veľmoci mohli dohodnúť. Svojím plánom Rusi vlastne odobrili americké argumenty o protiraketovej obrane.
Viacerí analytici agentúre Reuters potvrdili, že posledný vývoj naznačuje, že dohoda medzi Bushom a Putinom je možná. Bush bude asi musieť ponúknuť zmenšenie amerického jadrového arzenálu a európskych spojencov. Tí totiž rovnako s projektom NMD nesúhlasia. Americký prezident možno stratí trochu z vplyvu na Európu, ale ak umožní spojencom s Ruskom postaviť akýsi európsky protiraketový štít, bude môcť postaviť aj ten svoj. A o ten mu ide teraz v prvom rade. (kos)