Väčšina chýb, ktoré urobíme vo výchove dieťaťa, sa prejaví až vo vyššom veku. A potom je aj náprava zložitejšia. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Na seminári o deťoch s poruchou správania a pozornosti, zvanou ADHD, lekárka z Detského fyziatricko-rehabilitačného oddelenia martinskej nemocnice Marta Vrabcová spomínala na matku, ktorá sa svoje uplakané batoľa snažila upokojiť tak, že ho doslova prelievala sunarom. „Matka netušila, že prejavy dieťaťa súviseli s hyperaktivitou, ktorá sa u predčasne narodených detí vyskytuje pomerne často," vysvetľuje Vrabcová. Matky detí trpiacich hyperkinetickou poruchou bývajú už po dvoch-troch rokoch na hranici psychického zrútenia. Nech robia čokoľvek, dieťa nikdy neuspokoja. Niekedy to dospeje až tak ďaleko, že sa ním nechajú úplne ovládať.
To sa stalo ďalším rodičom, ktorých dieťa chodilo do martinskej nemocnice na rehabilitácie. „Chlapec pil len z fľaše a jedol iba jogurt, chlieb a granko. Všetky ostatné jedlá mu museli do týchto troch potravín mixovať. Keď chlapec začal chodiť do škôlky, deti ho spomedzi seba okamžite vylúčili," spomína Vrabcová.
Niekedy rodičia dieťa len príliš rozmaznávajú. Adlerovská psychologická spoločnosť eviduje prípad, keď šestnásťročná dievčina trvala na tom, aby jej matka počas jej príchodu zo školy vždy pri okne čakala na školský autobus. V inej rodine zase otec chodieval autom kus cesty do reštaurácie, aby dospievajúcemu synovi, kedykoľvek si zmyslel, kúpil niečo na jedenie.
Psychologička Mária Šimčáková-Tóthová upozorňuje na iný typ neprimeraného správania. „Stáva sa, že matka, ktorá má lekárske alebo zdravotnícke vzdelanie, necháva svoje dieťa neustále vyšetrovať, nechá sa s ním hospitalizovať v nemocnici, len aby všetci videli, aká je vzorná a starostlivá. Na prvý pohľad to síce tak vyzerá, ale osobnosť matky je vo svojej podstate vysoko problematická." Niekedy môže dokonca svojmu dieťaťu aj ublížiť, len aby mohla ukázať, ako sa oň vie postarať.
Z času na čas sa médiami mihnú aj úplne opačné prípady - rodičia sa o dieťa „starali" a vychovávali ho tak, až ho bitkou a telesnými trestami priviedli do nemocnice.
Podľa Peter Bakoša z Centra poradensko-psychologických služieb v Banskej Bystrici nie je vzťah rodič-dieťa vždy ideálny. „Väčšina chýb, ktoré urobíme vo výchove dieťaťa, sa prejaví až vo vyššom veku. A potom je aj náprava zložitejšia."
(sr)