
Útoky na budovy Svetového obchodného centra (WTC)
WASHINGTON, NEW YORK – New York prežíval scenár ako z filmu sci-fi. Po teroristickom útoku na mrakodrapy Svetového obchodného centra (WTC) starosta New Yorku Rudolph Giuliani nariadil evakuáciu južného Manhattanu.
Po výbuchoch nastal chaos a panika. „Najdôležitejšie je upokojiť sa a modliť sa,“ vyhlásil starosta. Mobilné siete v meste nefungovali. Ľudia sa snažili dovolať aspoň cez verejné telefónne automaty. Metro prestalo premávať. Manhattan zostal bez svetla a vody. Nemocnice boli preplnené. Podľa jednej televíznej správy bolo nezvestných 200 hasičov z budov WTC. Len na palubách unesených lietadiel, ktoré útočníci použili ako zbraň – potvrdilo sa, že boli štyri, pričom jedno havarovalo v Pennsylvánii – bolo dokopy 266 ľudí.
Nový Pearl Harbor
Vo Washingtone boli terčom útokov Biely dom a Pentagon. Objavili sa aj správy o výbuchoch pred ministerstvom zahraničia a na Kapitole, sídle Kongresu – definitívne ich však nepotvrdili.
„Som úplne zhrozená, hluk lietadla, ktoré mi preletelo ponad hlavu, bol neznesiteľný,“ povedala 29-ročná Elissa Brainardová, keď utekala k svojmu automobilu. Vodiči vôbec nerešpektovali semafory a ohrozovali chodcov. Polícia sa v blízkosti Bieleho domu snažila dopravu zvládnuť, no iba niekoľko ulíc odtiaľ vládol totálny chaos. I preto sa mnoho záchranárskych vozidiel nemohlo dostať k horiacemu Pentagonu.
Republikánsky senátor Chuck Hagel prirovnal útoky výstižne k „Pearl Harboru tejto generácie“.
„Budíček pre Ameriku“
Americký prezident George Bush preletel vo vysokej letovej výške z Floridy na vojenskú základňu Barksdale v Lousiane a odtiaľ na neznáme miesto. Strach z útokov ochromil stovky amerických inštitúcií – zatvorilo sa napríklad stredisko NASA, Disneyparky, basebalová liga zrušila zápasy. „Sloboda ako taká bola terčom útoku, ale slobodu budeme chrániť,“ povedal Bush novinárom. Súčasne bola uvedená do pohotovosti americká armáda doma i v zahraničí. Do stavu pohotovosti včera uviedlo svoje ozbrojené sily aj Rusko.
V USA i Európe sa okamžite začali ozývať hlasy volajúce po ráznom a jednotnom zásahu proti svetovému terorizmu. V takomto zmysle sa vyjadrili predstavitelia Európskej únie aj ruský prezident Vladimir Putin.
„Toto je totálna vojna, myslím si, že je to budíček pre Ameriku. Je to vojna, skutočná vojna,“ konštatoval republikánsky senátor Richard Shelby. Kľúčoví kongresoví lídri i viceprezident Dick Cheney odišli do bezpečných lokalít mimo Washingtonu. Vládne budovy vrátane sídla CIA boli evakuované, podobne aj sídlo OSN v New Yorku.
„Zomierame“
Newyorčan Carlos Galtier pracuje v budove iba štyri kilometre od oboch zrútených mrakodrapov. „Bolo to veľké lietadlo, trochu sa otáčalo a potom smerovalo priamo do mrakodrapu, asi tak 300 metrov nad zemou,“ uviedol. Ako dodal, druhé lietadlo letelo o trochu nižšie a priletelo z inej strany.
Španiel Christian Roisles pozoroval, ako lietadlo Boeing 767 narazilo do budovy, pričom začali padať úlomky. „Spočiatku si všetci mysleli, že to bola nehoda, keď ale narazilo ďalšie lietadlo, pochopili sme, že ide o teroristický útok,“ dodal. Cudzinci sa podľa jeho slov snažia opustiť USA, pretože očakávajú ďalšie možné útoky. „Hovorí sa, že každú chvíľu môže spadnúť ďalšie lietadlo,“ spresnil.
Človek, ktorý zdvihol v čase výbuchu telefón v budove WTC, už zrejme nežije. Jeho posledné slová boli „zomierame“. V pozadí hlasu bolo počuť krik a náreky. Potom nasledoval druhý výbuch.
(reuters, taa, bj)