
Na prvých záberoch z morského dna sa objavili neporušené zaváraniny a fľaše s alkoholom. FOTO - REUTERS
Vo svojich útrobách by mala skrývať bohatý podmorský poklad, napísala BBC. Podľa dobovej tlače parník prevážal tisíce zlatých mincí.
Dokumentácia a vyzdvihovanie vecí z vraku by sa mali začať už v septembri, prezradili Greg Stemm a John Morris zo spoločnosti Odyssey ME. Vrak lode hľadali 12 rokov na ploche 3840 kilometrov štvorcových a podarilo sa nájsť aj niekoľko ďalších zaujímavých potopených lodí. Posledné dva roky hľadanie urýchlili nové sonary.
Parník zamerali asi 160 kilometrov od pobrežia amerického štátu Georgia v hĺbke 510 metrov. „Po tých rokoch pátrania to bol nepopísateľný pocit,“ hovoril Stemm pre agentúru AP o chvíľach, keď našli plavidlo.
Republic vyplávala v roku 1865 z New Yorku a mierila do New Orleansu naložená peniazmi a tovarom určenými na rekonštrukciu krajiny zničenej občianskou vojnou. Pri pobreží Georgie sa loď s 80 pasažiermi dostala do veľmi silného hurikánu. Väčšina ľudí sa však dostala na záchranné člny a hurikán prežili. Parník sa na rozbúrenom mori počas druhého dňa hurikánu potopil.
Škody spôsobené potopením odhadli vtedy na 400-tisíc dolárov. Dnes jeden z najväčších numizmatických odborníkov v Spojených štátoch Donald Kagin odhaduje, že len mince by mohli mať hodnotu 150 miliónov dolárov. Treba ich ešte nájsť.
Prvé zábery z lode ukazujú, že väčšia časť paluby aj kolesá po bokoch sú pokryté usadeninami. Zreteľne vidieť kormidlo a roztrúsené fľaše. Postrehnúť sa dali aj zaváraninové fľaše s ovocím s neporušenými zátkami. Aby sa okrem týchto zaujímavostí podarilo nájsť aj mince, použije Odyssey ME doteraz najmodernejšiu techniku, aká kedy bola pri vyťahovaní vrakov aplikovaná.
Táto floridská spoločnosť sa špecializuje na podmorské pátranie a parádny úlovok sa jej podaril aj minulý rok, keď na dne Stredozemného mora neďaleko Gibraltáru našli britský vojnový koráb, ktorý prepravoval v 17. storočí zlatý a strieborný poklad. Plavidlo H.M.S. Sussex by vo svojich útrobách malo skrývať až deväť ton zlatých mincí.
Nie vždy však treba vyvinúť na nájdenie pokladu obrovské úsilie. Grécky rybár Christos Galuzis v roku 2000 náhodou objavil vrak antickej lode s jedinečnými pokladmi s obrovskou historickou hodnotou. Amfory, mince, olovený sarkofág, kovové kotvy, ľudské kosti, to všetko ležalo v hĺbke 47 metrov na juhu Egejského mora neďaleko ostrova Astypalia.
Iným typom hľadačov sú takzvaní „zelení“ archeológovia. „Archeológia je vo svojej podstate deštruktívna veda. My deštruktívni byť nechceme,“ tvrdil pred dvoma rokmi jeden zo skupiny severoírskych potápačov, ktorí spoločne s Kenským národným múzeom objavili poklad pri kenskom pobreží. S využitím starých máp a sonarov objavili zatopenú starú svahilskú osadu, dve tradičné arabské plachetnice dhau, 300 rokov starú portugalskú fregatu, loď a keramiku z Číny, Európy a Blízkeho východu datovanú 3000 až 10-tisíc rokov pred Kristom. Rozhodli sa však, že lode nechajú tak ako sú pod vodou a neinvestujú milióny dolárov do vyzdvihovania vrakov a ich konzervácie. „Ak to necháme pod vodou a obmedzíme tak prístup kyslíku, vydrží nám to dlhšie,“ tvrdil potápač.