Majakovskij – vypísal revolúciu a stal sa jej obeťou

Pomáhal Nové Rusko nielen formovať, ale bol aj jedným z jeho pôrodníkov. Podobne ako Jesenin však veľmi rýchlo pochopil, že zbyrokratizovaný totalitný aparát nepotrebuje nadšených revolucionárov a postupne sa ich zbavuje. V apríli roku 1930, keď koleso ..


FOTO – ČTK




Pomáhal Nové Rusko nielen formovať, ale bol aj jedným z jeho pôrodníkov. Podobne ako Jesenin však veľmi rýchlo pochopil, že zbyrokratizovaný totalitný aparát nepotrebuje nadšených revolucionárov a postupne sa ich zbavuje. V apríli roku 1930, keď koleso obludnej boľševickej mašinérie pod Stalinovou taktovkou začalo drviť deti revolúcie, v byte Vladimíra Majakovského sa ozval výstrel. Talentovaný básnik a dramatik spáchal samovraždu. Tak znela a dodnes znie oficiálna verzia. To, či revolver držal sám Majakovskij, alebo niekto z bezmenných príslušníkov NKVD, sa už zrejme nikdy nedozvieme. Majakovskij sa narodil pred 110 rokmi - 7. júla 1893.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vladimir Vladimirovič Majakovskij sa narodil na Kaukaze v Gruzínsku, v rodine lesníka pochádzajúceho zo schudobnenej šľachty. Po otcovej náhlej smrti v roku 1906 sa rodina presťahovala do Moskvy, kde budúci básnik zakúsil život proletárskych vrstiev.

Už ako pätnásťročný bol trikrát väznený za ilegálnu propagandistickú činnosť v službách sociálnej demokracie, a to natrvalo ovplyvnilo jeho vnímanie sveta.

Od roku 1911 študoval na Moskovskej škole maliarstva, sochárstva a architektúry, odkiaľ ho vylúčili pre propagáciu moderného umenia. V roku 1912 bol spoluautorom futuristického manifestu Facka verejnému vkusu a začal publikovať prvé verše.

Na živobytie si zarábal istý čas v Ruskej telegrafnej agentúre ako maliar a textár agitačných plagátov. Bol spoluzakladateľom avantgardnej umeleckej skupiny LEF, ktorá združovala široký okruh novátorských básnikov, filológov, výtvarníkov, architektov a filmárov.

SkryťVypnúť reklamu

Ako básnik a dramatik sa Majakovskij formoval v riečišti futurizmu, jeho tvorba však estetické bariéry dané literárnou školou prekračovala. Počiatkom jeho básnickej tvorby bola poetická monodráma Vladimir Majakovskij, vyznačujúca sa kresťanským a buričsky romantickým duchom. Leitmotívom jeho sociálne meditatívnych poém bol hlboký súcit s trpiacimi, ich idea smerovala až k sebaobetovaniu za všetkých vydedencov. Majakovského výpoveď je poznamenaná vzrušenou intonáciou v štýle tzv. francúzskych prekliatych básnikov a provokatívnou iróniou voči buržoázii. Jeho tvorba predpovedá a víta príchod revolúcie.

Celým svojím osudom a tvorbou bol predurčený do pozície básnika-rebelanta. Predrevolučnú žlčovitosť a spoločenský negativizmus vystriedala po boľševickej revolúcii nádej na spoločenskú a mravnú obrodu ľudstva.

SkryťVypnúť reklamu

Majakovskij sa stal hviezdou nového režimu, jeho tvorba sa zmenila na jednoliatu oslavu boľševizmu a jeho vodcu Lenina. Svojimi nadšenými veršovanými agitkami, revolučnými eposmi a patetickými ódami vytvoril umeleckú platformu leninizmu. Túto pachuť nedokážu zotrieť ani neskoršie lyrické poémy a satirické divadelné hry.

Koncom dvadsiatych rokov sa však po uvedení komédií Ploštica a Horúci kúpeľ v Mejerchoľdovom divadle stretol s nepriazňou ľavičiarskych literátov. Jeho hry boli stiahnuté z repertoáru a výstavu, ktorá bilancovala 20. výročie jeho tvorby, bojkotovali.

Majakovskij bol všestranným umelcom: spájal sa v ňom básnik, dramatik, satirik, výtvarník, filmový scenárista, herec a publicista. Svoju reputáciu uprostred radikálnych literátov sa ešte snažil zachrániť vstúpením do RAPPU - skupiny, ktorá ho tvrdo odmietala, ale nervová vyčerpanosť, pocit osamotenia a nenaplnená láska ho priviedli k dobrovoľnému odchodu zo sveta.

SkryťVypnúť reklamu

Výstrel do hlavy, ktorým ukončil život, je dodnes obostretý množstvom otáznikov. Spisovateľ Michail Bulgakov, ktorý s Majakovským hrával biliard a ironicky ho opísal v zbierke poviedok „Zápisky na manžetách“, ako jeden z prvých odmietol uveriť oficiálnej verzii o básnikovej smrti.

Jeho smrť však krvavému režimu umožnila vytvoriť legendu, ktorá ospravedlňovala a zdôvodňovala existenciu zločinnej boľševickej ideológie. Posledné slávne ťaženie tejto legendy sa začalo v období Gorbačovovskej „perestrojky“, keď sa opäť stala argumentom a ideálom životaschopnosti Leninovej vízie, ktorá bola „iba na čas zahnusená stalinským byrokratizmom“. Táto teória, rovnako ako mýtus Majakovskij, sa však rozdrvila na prach pod troskami berlínskeho múru a sovietskeho impéria.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: MARTIN PLCH

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 535
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 210
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 915
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 952
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 869
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 810
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 465
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu