
Jedny z lepšie platených brigádnických miest sú rôzne promotion akcie - prezentácie tovaru.
FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
Veď v januári sa má začať za štúdium platiť, a vysokoškoláka už dnes škola stojí okolo 4500 korún mesačne.
„Naši sú radi, že som na vysokej škole, peňazí mi však veľa neposielajú. Mám ešte postihnutú sestru a starostlivosť o ňu ich dosť stojí. Ak nemám na jedlo, chodím sa najesť k tete, ktorá býva v Bratislave. Uvažujem však aj o letnej brigáde, aby som sa mala trochu lepšie,“ hovorí Katka, ubytovaná na internátoch v Mlynskej doline. Oslovila už obe agentúry, ktoré sídlia neďaleko internátu, práca, o ktorú mala záujem, však už bola obsadená. „Skúsim sa tam ešte zastaviť, ak nie, tak sa poobzerám v meste. Všade visia plagáty Prijmeme brigádnikov,“ hovorí Katka.
Jej kamarátky mali väčšie šťastie – brigádovali už vlani, a tak presne vedia, na koho sa obrátiť a čo si zapýtať.
Podľa prieskumov denníka SME z rôznych regiónov Slovenska je záujem o brigády vyšší, ako ich ponuka. Napríklad v Tatrách, ktoré boli kedysi vychyteným brigádnickým miestom, už veľmi študentov neprijímajú. Podobná situácia je aj na Zemplíne či v Banskej Bystrici. Ak si aj v týchto regiónoch brigádu zoženiete, zarobíte na nej len okolo 30 – 40 korún za hodinu.
O niečo viac sa dá zarobiť v Bratislave – tu sa odmena za brigádnickú prácu pohybuje od 30 do 70 korún na hodinu, v ponuke však nájdete aj brigády za 180 korún na hodinu – ide o reklamnú prácu na hodinu denne. Dobre sa však dá zarobiť aj na brigádach v susediacich krajinách – Rakúsku, Česku či Maďarsku. Ak sa tu však chcete zamestnanať, máte najvyšší čas.
Väčšina študentov oslovuje zabehané študentské agentúry, pretože hneď zistia, aká je ponuka voľných miest, koľko za prácu dostanú, aj dokedy môžu pracovať. So zmluvou vo vrecku sa navyše nemusia báť, že o svoje peniaze prídu.
Niektorí študenti však skúšajú šťastie aj sami, pretože tak môžu ušetriť na provízii pre agentúru.
Pri výbere sa rozhodujú najmä podľa ceny práce za hodinu. Dobré je však prihliadať aj na inú vec – prax. Je dobré, ak napríklad študent pedagogickej fakulty robí táborového vedúceho, ak študent žurnalistiky píše za honorár články do novín. Zarobí si, nadviaže kontakty a po skončení školy si môže do životopisu zapísať krátku prax.