l Bošácka dolina plná krás a umenia je názov fotografickej výstavy, ktorú sprístupnili v bratislavskej galérii Focus. Dokumentuje prírodu a dianie počas minuloročného letného výtvarného sympózia Vagus vo farebných záberoch troch autorov – Olivera Belka z Malaciek, Ľudovíta Lenocha z Piešťan a Bratislavčanky Natálie Murat-Oravcovej. Vyše 50 farebných fotografií predstavuje prírodné krásy tamojšej lokality, umelcov pri práci aj detailné zábery jednotlivých maľovaných i priestorových diel.
„Bol to tretí ročník a ja som sa na ňom zúčastnila prvý raz. Okrem fotenia som aj maľovala,“ uviedla jediná vystavujúca fotografka.
Medzinárodné sympózium Vagus je zamerané na výtvarné umenie z prírodných materiálov, akými sú kameň, drevo či rastliny. Ním umelci revitalizujú lesné zákutia, potoky a pramene. Idea projektu napĺňa nový trend humanitného myslenia, kde sa snúbi filozofia, umenie a ekológia v jeden celok ako cesta obnovenia vzťahu človeka k prírode a životnému prostrediu.
l Prehliadku tvorby najmladšej generácie umelcov pripravil od 5. do 7. júna v rámci Dní otvorených dverí Ateliér výtvarnej fotografie na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.
Trojdňová výstava približne dvadsiatky žiakov ateliéru Miloty Havránkovej prináša reakcie mladých ľudí na súčasný konzumný svet. Krátke filmy – videá, inštalácie a intermediálne presahy zakomponované do klasickej čiernobielej fotografie prinášajú ukážky toho, ako sa mladá generácia vyrovnáva s vojnou v Iraku či akútnym respiračným syndrómom – SARS. Voľná fotografická kampaň je aj o tom, ako môže jedinca ohroziť pečivo alebo ako vyzeral motocykel Jawa v historickom kontexte. Návštevníci si tiež môžu „prenajať galerijné priestory“ alebo nechať sa pohladiť od prvej česko-slovenskej Nežnej brigády.
Vstup na výstavu je voľný, v bufete sa budú podávať párky a pivo.
ŽILINA
l Pozorovací priehľadný úľ so živými včelami Štefana Vítka dominuje výstave Včelárstvo ako súčasť ľudovej kultúry, ktorú v žilinskom Makovického dome otvorilo Regionálne osvetové stredisko. Medzi vyše sto exponátmi môžu návštevníci vidieť okrem rôznych úľov aj včelárske náradie a pomôcky, staré publikácie venujúce sa včelárstvu či výrobky – od medu, cez medovníky až po medovinu. Zastúpené sú aj artefakty ľudového umenia viažuce sa k včelárstvu. „Touto výstavou chceme vzbudiť záujem o remeslo, ktoré je nielen drinou, ale aj krásou a umením,“ povedala Eva Brezániová z ROS. Súčasťou expozície sú tiež informačné texty o histórii včelárstva, pracovných postupoch i zaujímavosti o mede, vosku, včeľom jede či samotných včelách. Návštevník sa môže napríklad dozvedieť, že jeden kilogram medu je výsledkom návštevy okolo 2,5 milióna kvetov pri zhruba 165 000 nalietaných kilometroch, čo znamená životnú prácu asi 6000 včiel. Výstava Včelárstvo ako súčasť tradičnej ľudovej kultúry potrvá v Makovického dome do 27. júna.
l V žilinskej galérii Klasik otvorili výstavu diel Rudolfa Krivoša, popredného výtvarníka skupiny galandovcov. Takmer 50 olejomalieb predstavuje prierez jeho tvorbou zo 60. až 80. rokov minulého storočia. Vtedy, ako uviedla manažérka galérie Klasik Vlasta Juščáková, jeho rukopis kryštalizoval a bol jednoznačný. R. Krivoš dáva dôraz na výrazné maliarske kvality obrazu, na expresívny kolorit s použitím rozličných štruktúr v kombinácii s pieskom a nástrekmi nitrolakom. „Jeho maliarsky prejav je vitálny, expresívny, reagujúci na existenciu človeka v jeho premenách,“ charakterizovala vystavované diela manažérka galérie. Vznik a tvorba skupiny Mikuláša Galandu v 60. rokoch minulého storočia boli podľa Juščákovej v danom kultúrnom kontexte jednou z kľúčových udalostí v modernom slovenskom výtvarnom umení. Výtvarníci tejto skupiny začali s hľadaním novosti v tradícii a zvláštnym spojením tradície moderny s archetypálnymi (pôvodnými) zdrojmi domácej duchovnej kultúry. Rukopis všetkých galandovcov je poznačený kvalitou dokonalej kresby. „Za Krivošovou skratkou, štrukturálnou maľbou a zemitou farebnosťou teda stojí dokonalá znalosť kresby a maľby, základných výtvarných súvislostí,“ dodala Juščáková. Výstava diel Rudolfa Krivoša v galérii Klasik potrvá do 26. júna. (tasr, sita)