
Kačička karolínska patrí k obľúbeným okrasným plemenám. FOTO – ARCHÍV
K nízkej hmotnosti sa dopracovali prísnym výberom zvierat. Pomohli im zootechnické zásahy, s ktorými treba neustále pracovať, aby sa plemená udržali v pôvodnom hmotnostnom rozmedzí. Odchov sa robí napríklad z posledných násad, do krmív sa zaraďujú komponenty so zníženým podielom dusíkatých látok a s vyšším obsahom vlákniny. Aj svetelným režimom možno vhodne upraviť vývin organizmu. Takto vznikla počas mnohých generácií aj malá orpingtonská kačica a malá ruánska kačica.
Medzi úžitkovými kačicami je zastúpené len jedno okrasné plemeno – kačica holandská. Zaraďujeme ju medzi ľahké až stredne ťažké plemená. V súčasnosti sa skôr ako na úžitkové vlastnosti kladie dôraz na estetický a bohato utváraný chochol, ktorý jej dáva majestátny vzhľad. Perie má snehobiele, takže k chovateľským podmienkam bezpodmienečne patrí aj vodný výbeh. Hmotnosť káčera je okolo 2,5 kilogramu, kačice okolo 2,0 kilogramu. Znáška sa pohybuje v rozmedzí 100 až 120 vajec s priemernou hmotnosťou 70 gramov. Toto plemeno nie je náročné na výživu, ale odchov sa spája s mnohými ťažkosťami. Súvisí to s anomáliou – pod chocholom nemá kostený kryt lebky, ale mozog chráni len zosilnená koža. Tá tvorí aj základ chochola.
Celkom inú skupinu tvoria malé okrasné kačice, ktoré sú už druhovo i geneticky predurčené v menšom telesnom rámci. Môžeme ich vidieť v ktorejkoľvek zoologickej záhrade, alebo na udržiavaných vodných plochách aj pri rodinných domoch. Nápadné sú svojím exteriérovým sfarbením, najmä káčery, ktoré sa v období párenia ešte intenzívnejšie sfarbujú. Kačičky zostávajú aj vtedy nenápadné. Malé okrasné kačice žijú takmer výlučne monogamne, v pároch. Patrí k nim napríklad kačička karolínska. Samec má na hlave kovovozelený chochol, obrúbený bielymi pásikmi, bielu bradu i hrdlo, modrozelené krídla s bielym lemovaním, gaštanovočervenú hruď posiatu bielymi bodkami. Zahrnúť do tejto skupiny môžeme aj kačicu mandarínsku. Okrem toho, že samček je nápadne sfarbený, jeho letky vytvárajú vysokú zástavicu, ktorá prečnieva cez chrbát. Aj vďaka pozdĺžnemu chocholu na hlave sa zaraďuje k najkrajším exotickým kačiciam. Smaragdová kačica má perie sýtočierne so smaragdovým leskom, ktorý prebleskuje pri dopade slnečných lúčov. Okrem zaujímavého zovňajšku poskytuje mimoriadne kvalitné mäso. Spomínané kačice dosahujú hmotnosť okolo kilogramu. Ing.
Autor: Peter Ország