Vošky napádajú veľa druhov ovocia a zeleniny. V prírode sa nimi živia najmä všetky druhy lienok (dospelé chrobáky aj larvy), zlatoočky, dravé dvojkrídlovce, dravé voškomorky, drobčíky, snehuľčíky, pavúky a podobne, pričom ich vývoj potláča aj studené a daždivé počasie.
Dôležité je preto podporovať rozvoj užitočných organizmov, a to tak, že časť pozemkov v okolí obrábanej pôdy treba ponechať bez zásahu aj s burinami, krovinami, stromami a kopami kamenia, ktoré potom tvoria pre užitočné organizmy prirodzené stanovištia a sú pre ne hlavným zdrojom obživy, úkrytu i miestom rozmnožovania. Samozrejmosťou musí byť ich zachovanie bez aplikácie silne jedovatých prípravkov. Keď ani chladnejšie počasie a prirodzení nepriatelia neznížia populácie vošiek, možno použiť chemickú ochranu, s ktorou sa počíta až pri ich silných výskytoch. Preventívne sa neošetruje!
V paprike sú proti voškám povolené prípravky ACTARA 25 WG (účinkuje aj proti moliciam), ACTELLIC 50 EC, BASUDIN 600 EW, CALYPSO 480 SC (aj proti moliciam), DURSBAN 480 EC, METANION 48 EM, KARATE 2,5 WG, MOSPILAN 20 SP, PEGASUS 250 SC, PIRIMOR 25 WG a 50 WG, PYRINEX 48 EC, POLYTRIN 200 EC a SUMITHION SUPER. Vošky na rajčiakoch a uhorkách možno ošetriť prípravkami ACTARA 25 WG (aj proti moliciam), BI 58 EC-NOVÉ, PIRIMOR 25 WG a 50 WG a SUMITHION SUPER. Na uhorky sú ešte povolené CALYPSO 480 SC (aj proti moliciam) a POLYTRIN 200 EC.
Proti voške kapustovej sú účinné prípravky ACTARA 25 WG, AZTEC, BASUDIN 600 EW (aj proti moliciam), DIAZOL 50 EW, BI 58 EC-NOVÉ, CYPER EXTRA, CYPER EXTRA NC, KARATE 2,5 WG, ORION 30 EC, PIRIMOR 25 WG a 50 WG, POLYTRIN 200 EC a RELDAN 40 EC. Ošetrujú sa porasty, na ktorých sa zistí najmenej 10 percent rastlín napadnutých jednou a viac kolóniami bezkrídlych vošiek. Najneskorší termín, keď je ešte dostatočná účinnosť ošetrenia, je do štádia 16 až 17 listov. Do postreku treba pridať zmáčadlo CITOWETT na zlepšenie priľnavosti na rastliny.
Odporúčame, aby pestovatelia sledovali populačnú hustotu vošiek aj na jabloniach, slivkách, broskyniach, prípadne na iných ovocných druhoch. Najdôležitejšia je ochrana proti druhom prenášajúcim vírusové choroby, napríklad šarku na slivkách. Keďže vošky cicajú zo spodnej strany listov, ktoré sa skrúcajú, poskytujú im primeraný úkryt pred zasiahnutím postrekom. Ochrana by sa mala preto robiť systémovo pôsobiacimi prípravkami, prenikajúcimi do rastliny, ktoré potom vošky cicajú a hynú. Na všetky ovocné stromy sú povolené prípravky DURSBAN 480 EC, NURELLE D (účinkuje aj proti obaľovačom), PIRIMOR 25 WG a 50 WG, RELDAN 40 EC (aj proti obaľovačom) a SUMITHION SUPER (aj proti obaľovačom), len na jadroviny a kôstkoviny ACTARA 25 WG, BI 58 EC-NOVÉ, ULTRACID 40 WP (aj proti obaľovačom) a ZOLONE EC (aj proti obaľovačom), iba na jablone a slivky CALYPSO 480 SC (aj proti obaľovačom) a len na jablone AZTEC (+ CITOWETT), MOSPILAN 20 SP a PYRINEX 48 EC a 25 ME.
Je vhodné spojiť ochranu proti viacerým škodcom súčasne (pri ochrane ovocných drevín proti obaľovačom použiť prípravok účinný aj proti voškám, alebo na skleníkovej zelenine proti moliciam a voškám). Samozrejmosťou musí byť tiež dodržanie hygienickej ochrannej lehoty pred zberom plodov, najmä pri skleníkovej zelenine a skorých druhoch i odrodách ovocia.
Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP-OORF