
Reďkev siata sa dobre skladuje.
V júni a júli môžeme vysádzať do voľnej pôdy predpestované priesady alebo vysievať semená viacerých druhov zeleniny, ktoré sme uviedli v predchádzajúcom príspevku. Využijeme tým predovšetkým uvoľnené záhony po zbere skorej úrody. Ešte pred sejbou záhony dôkladne očistíme od pozberových zvyškov rastlín. Suchú pôdu zavlažíme a dobre spracujeme, aby dostatočne uľahla. Ak treba, zapravíme do nej primeranú dávku dobre vyzretého, preosiateho kompostu, prípadne vermikompostu a pre ekologické pestovanie povolené minerálne hnojivá.
Pri výbere odrôd uprednostňujeme rýchlorastúce s krátkym vegetačným obdobím, aby zelenina stačila dozrieť. Ekozáhradkári dávajú prednosť odrodám odolným alebo aspoň tolerantným proti niektorým chorobám a fyziologickým poruchám. Z uvedených druhov zeleniny poukážeme najmä na menej známe a málo rozšírené druhy s vysokou nutričnou hodnotou.
Pekinskú kapustu si mnohí ľudia mýlia s čínskou kapustou, ktorá netvorí uzatvorené hlávky. Pekinská kapusta má dlhé listy, tvoriace pevnú valcovitú hlávku. Má podobnú nutričnú hodnotu ako hlávková kapusta, obsahuje však menej cukrov a celulózy a viac lyzínu. Má harmonické zloženie, je preto vhodná pri všetkých diétach, predovšetkým v čerstvom stave, ale aj tepelne upravená. Osivo vysievame od druhej polovice júna do konca júla do riadkov vzdialených 0,40 až 0,50 metra. Po vytvorení troch pravých listov porast jednotíme na vzdialenosť 0,25 až 0,30 metra. V našich podmienkach sa osvedčili odrody Nozaki (má široké valcovité a pevné hlávky), Cantoner, Days F1 a Nogaoka. Rastlina zakoreňuje plytko, preto ju okopávame opatrne. Vyžaduje pravidelnú závlahu a ochranu proti skočkám. Proti týmto škodcom ju chránime nastielaním netkanou textíliou, ktorá je účinná aj proti mrazom do mínus 7 stupňov Celzia. Uzatvorené hlávky možno skladovať v pivnici do konca decembra (spolu s koreňom v piesku i dlhšie). Dá sa tiež dlhodobo skladovať v PE-fólii v chladničke.
Reďkev siatu zimnú vysievame v júni a júli. Pestovaná na ťažkých pôdach má ostrú, drsnú chuť. Pestuje sa predovšetkým v hlbokých úrodných pôdach, na dostatočne vlhkých a svetlých stanovištiach v spone 0,25 až 0,30 x 0,35 až 0,40 metra. Z dietetického hľadiska je to cenná rastlina, najmä preto, že obsahuje fytoncídne a antimikrobiálne látky. Má veľké buľvy s bielou dužinou, i keď farba pokožky môže byť rôzna (od bielej po čiernu). Výhodou je, že nevybieha do kvetu, buľvy nedrevnatejú a možno ju v pivnici alebo v komore dlhodobo uskladňovať, najlepšie v piesku. Z viacerých odrôd možno v letných mesiacoch vysievať Karminu, Remo, Guľatú čiernu a japonskú bielu reďkev s dlhými bielymi valcovitými koreňmi.
Okrúhlicu vysievame až do jesene do dobre pripravenej pôdy vo všetkých pestovateľských oblastiach, aj v polozatienených polohách. Semená dávame do riadkov 0,30 až 0,40 metra širokých, po vzídení rastlinky jednotíme na vzdialenosť 0,20 až 0,30 metra. Z jesenných sa osvedčili odrody s bielou buľvou Albína a Biela hladká alebo so žltou dužinou Solovjeckaja a Petrovskaja. Túto vzácnu dietetickú plodinu môžeme v pivnici alebo v iných vhodných priestoroch skladovať až do jari.
Doc. Ing. VILIAM HORNIAK, CSc.