
Niekedy sa nám celý svet zafarbí načierno. Je to prejav duševnej choroby, depresie.
Smútok pozná každý z nás a patrí k životu. Od ťažkej depresie sa líši radom príznakov. Pacienti s depresiou sa často sťažujú, že sú smutní a nevedia sa z ničoho tešiť. Znížila sa ich výkonnosť, unavujú ich bežné úlohy. Stratili o všetko záujem, robia im ťažkosti aj drobné rozhodnutia. Trpia pocitom menejcennosti. Myslia na samovraždu, niektorí sa o ňu aj pokúsia. Trápia ich aj rôzne bolesti, nechutenstvo, zápcha, poruchy menštruačného cyklu. Muži si depresiu ťažšie pripustia, maskujú ju napríklad alkoholizmom.
Depresia môže prísť bezprostredne po ťažkej udalosti alebo neskôr, bez zjavného dôvodu. Ľudia k nej majú vrodenú dispozíciu. Napriek tomu, že je to choroba registrovaná v medzinárodnej klasifikácii chorôb, mnohí ju považujú za osobné zlyhanie, prejav „slabej povahy“, lenivosti alebo nezvládnutia situácie. To je často prekážkou vyhľadania i prijatia odbornej pomoci.
Depresia sa lieči liekmi, ktoré zasahujú do metabolizmu látok na nervových zakončeniach. Tieto látky zodpovedajú za náladu, spánok, chuť na jedlo a sexuálnu túžbu. Volajú sa antidepresíva. Často je však potrebná aj cielená liečba v podobe psychoterapie.
Ako rozoznať, kedy do vášho života vstúpila depresia - a ako si s ňou poradiť? Ak dlhšie cítite spomínané príznaky, zverte sa niekomu, navštívte odborníka. Nezanedbávajte pohyb a vyváženú stravu. Ak neviete spať, radšej si čítajte alebo počúvajte rádio. Vyhýbajte sa alkoholu.
Keď sa vám zdá, že depresívnymi príznakmi trpí niekto z vašich blízkych, snažte sa ho povzbudzovať k rozhovoru a buďte trpezlivými poslucháčmi. Možno pomôže vysvetlenie, že ide o prechodný, nie trvalý stav, ktorý je možné liečiť. Ak depresívny človek rozpráva o samovražde, je to vážny signál, že treba navštíviť odborníka.
Kresba - Danglár
Autor: HANA JAVORSKÁ