. Populácia únie sa v roku 2007 priblíži k pol miliarde ľudí schopných nakupovať a posúvať ekonomiku dopredu.
„Pre hospodársky vývoj je samozrejme dobré, keď je trh čo najväčší. Firmy majú viac odberateľov, čo vytvára priestor na rozvoj výroby. Väčší trh automaticky prináša aj tvrdšiu hospodársku súťaž,“ myslí si šéfanalytik Slovenskej sporiteľne Martin Barto.
Ekonómovia najčastejšie porovnávajú Európu so Spojenými štátmi. Americký trh je so svojimi 280 miliónmi obyvateľov menší ako trh Európskej únie, ktorá má dnes 380 miliónov a po rozšírení 484 miliónov spotrebiteľov. Hospodárstvo USA však aj napriek tomu dokáže vytvoriť taký HDP, ako celá únia spolu s kandidátskymi krajinami.
Čo sa týka životnej úrovne aj technickej inovácie, sú na tom Spojené štáty lepšie ako únia. „Ich systém vzdelávania a organizácie trhu práce je lepší. Ľudia sa tam vedia spoliehať sami na seba, Amerika nie je až taká poznačená socializmom a sociálnym inžinierstvom,“ vysvetľuje Barto. Európa sa podľa neho reformám v týchto oblastiach bráni.
Európska únia si svoj hendikep uvedomuje a na Lisabonskom summite v roku 2000 si dala záväzok, že svoje zaostávanie za vyspelejšou Amerikou začnú členské krajiny riešiť reformami. „Zatiaľ sa to vôbec nedarí. Vidíme, čo sa deje, keď chcú európske vlády presadiť penzijnú reformu,“ povedal Barto.
Budúcoročné rozšírenie únie smerom na východ by mohlo podľa neho preniesť proreformné nálady z kandidátskych krajín aj do iných častí Európy. „Treba si uvedomiť, že naše krajiny aj z historického pohľadu patria do Európy. Poľsko bolo vždy významnou európskou krajinou a Česko, Slovensko, Maďarsko a Slovinsko boli súčasťou Rakúsko-uhorskej monarchie,“ dodal analytik.
Neplatí však, že najľudnatejšie krajiny zoskupenia sú zároveň aj najväčšími ekonomikami. Príkladom sú krajiny ako India alebo Čína. „Nie je to len o počte, ale aj o kúpnej sile obyvateľov a podnikov,“ upozorňuje Barto.
Najväčším jednotným trhom je Čína, ktorá však Európu či Ameriku zatiaľ nemá šancu dobehnúť. Barto: „O kvalite trhu nesvedčí len počet spotrebiteľov a výrobcov. Dôležitým ukazovateľom je sloboda podnikania. Čím je trh slobodnejší, tým viac sa ekonomike darí. Okrem toho, v Číne podobne ako v Latinskej Amerike funguje vo veľkom korupcia.“
Vo všeobecnosti platí, že prosperita v krajine kráča ruka v ruke spolu s demokraciou. Tá vytvára najlepšie predpoklady na rozvoj voľného trhu.
Európska únia
* V krajinách únie žije 379 591 298 ľudí. Ďalších 104 799 769 pribudne po pripojení kandidátskych krajín v rokoch 2004 a 2007.
* Celkový HDP v krajinách únie bol vlani 9,5 bilióna dolárov. V prepočte na obyvateľa to znamenalo 25 030 dolárov. Spolu s kandidátskymi krajinami by bol vlaňajší HDP 10,5 bilióna dolárov, čiže 21 771 dolárov na jedného obyvateľa.
Čína
* V Číne žije 1 284 303 705 ľudí. Chudoba veľkej časti z nich však krajine nedovoľuje, aby sa stala najväčším trhom na svete.
* Hoci je Čína najväčším producentom spotrebného tovaru na svete, komunistický režim nedokáže efektívne túto hospodársku silu nasmerovať smerom k občanom.
* Celkový HDP v Číne bol vlani 6 biliónov dolárov. V prepočte na obyvateľa to znamenalo 4672 dolárov, čo je osemkrát menej ako v USA.
USA
* V Spojených štátoch žije 280 562 489 ľudí a svojou vysokou kúpnou silou vytvárajú najväčší jednotný trh na svete.
* Americký HDP bol vlani 10,1 bilióna dolárov. V prepočte na jedného obyvateľa to znamenalo 35 935 dolárov.
* Spojené štáty sú federáciou 51 štátov, ktoré tvoria jednotný trh.
* Dlhá tradícia demokratického zriadenia dáva predpoklad dobrého fungovania voľného trhu bez zbytočných štátnych nariadení a obmedzení.