Ďalší spor medzi najvplyvnejšími štátmi môže vzniknúť pre spôsob, ako zatlačiť na Irán za jeho jadrový program EVIAN - O urovnanie sporov vyvolaných vojnou v Iraku sa usilovala skupina siedmich ekonomicky najvyspelejších krajín sveta a Ruska (G 8) na summite vo francúzskom Eviane. Skončil sa včera s dvojznačnými výsledkami - svetoví lídri sa už spolu rozprávajú, ich názory sa však stále diametrálne odlišujú. Viac ako otázka minulosti - legitimita amerického útoku na Irak - sa do popredia tlačí otázka budúcnosti. Ako postupovať v povojnovom Iraku a čo s jadrovým programom Iránu?
„Nemusíme sa zhodovať, ale to neznamená, že k sebe budeme nepríjemní,“ opúšťal Bush svojich kolegov o deň skôr už v pondelok. Záverečná tlačovka summitu však ukázala, že staré rany sa ešte nezacelili. Francúzsky prezident Jacques Chirac zopakoval, že považuje Američanmi vedenú vojnu v Iraku za ilegálnu. „Nezmenili sme náš názor,“ povedal.
„Väčšina Bezpečnostnej rady OSN je stále na našej strane, pretože nedala americkej akcii zelenú. Neschvaľoval som ju, stále ju neschvaľujem a včera som to povedal prezidentovi Bushovi. Teraz musíme spoločne pracovať na tom, aby sme dali Irak opäť do poriadku. Nebude to ľahké. Preto som povedal - môžete viesť vojnu sami, ale utvoriť osamote mier bude oveľa ťažšie,“ vyhlásil francúzsky prezident.
Nemecký kancelár Gerhard Schröder zase odmietol delenie Európy na „starú“ a „novú“. Na otázku o prípadnom americkom úsilí rozdeľovať Európu odpovedal, že si nedokáže predstaviť, že by mal niekto záujem na zastavení integrácie Európy.
Naším spoločným cieľom je suverénny, stabilný a demokratický Irak, tvrdí deklarácia G 8 a vyhýba sa spätnej podpore použitia sily.
Záverečné vyhlásenie varuje Severnú Kóreu a Irán, že G 8 nepripustí, aby získali jadrové zbrane. Nepanuje však jednota, ako ďaleko sú krajiny pripravené zatlačiť na Irán. Nemenovaný vysoký americký predstaviteľ uviedol, že podľa USA deklarácia povoľuje použitie sily proti krajinám porušujúcim záväzky o nešírení jadrových zbraní.
Podľa kanadského premiéra Jeana Chrétiena však deklarácia prípadnú vojenskú akciu proti Iránu neumožňuje a aj Chirac včera povedal, že problémy sa musia riešiť diplomatickou cestou a boj proti zbraniam hromadného ničenia neznamená zelenú útoku na Irak. Taliansky premiér Silvio Berlusconi včera povedal, že Bush svojich kolegov v pondelok ubezpečil, že sa nijaký útok na Irán nechystá. (mch, reuters, čtk)