
Igor Šallai z občianskeho združenia Hatiqva sa usiluje o sprístupnenie židovského cintorína v Leviciach. FOTO – AUTORKA
LEVICE – Združenie Hatiqva v Leviciach sa usiluje o zachovanie a sprístupnenie miestneho židovského cintorína, ktorý sa za mestom desaťročia rozpadá. Patrí pod správu Židovskej náboženskej obce v Bratislave. Kľúč od neho získali aj členovia združenia, ktorí sa oň starajú.
Vznik združenia inicioval Igor Šallai: „Robím to z úcty k histórii židovstva, no nie som Židom. Po uvidení filmu Schindlerov zoznam som si povedal, že pre týchto ľudí musím čosi urobiť.“
Do cintorína sa vchádza cez budovu. V malej miestnosti je kamenný stôl na obrady. Naposledy sa používal pred dvoma rokmi. Na budove pred rokom združenie obnovilo strechu. Šallai tieto priestory považuje za duchovné a rád by tam videl expozíciu o židovstve.
Za budovou sa ohýba niekoľko sto náhrobných kameňov na všetky strany. Sprievodca ukazuje, kde leží požiarnik, ktorý prišiel o život pri hasení požiaru v roku 1860. „Ľudia si ho vážili, pretože prispieval k ochrane verejného života. Naposledy pribudol hrob Žida, ktorý na svete nemal nikoho. Všetci jeho príbuzní zahynuli v koncentračných táboroch. Kamienky zaťažujú hrob levického rabína Liedermanna. Hroby by bolo treba spevniť, aby neohrozovali návštevníkov. Mnoho pomníkov je totiž nestabilných a mnohé zdevastovali vandali,“ povedal.
„V okrese žilo dve až tritisíc Židov, z toho asi polovica v meste. Usádzali sa tam od začiatku 19. storočia. Významne rozvinuli finančníctvo a obchod. Židovský kapitál dotvoril podstatnú časť architektonického obrazu súčasných Levíc,“ skonštatoval riaditeľ levickej pobočky Štátneho oblastného archívu Peter Tesák. V roku 1944 deportovali takmer 1 700 Židov do táborov smrti. JANA BEŇOVÁ