ŽILINA – Mesto dostalo z ministerstva financií list o pridelení peňazí pre školy na ďalší polrok. Balík by mal byť oproti prvému polroku väčší takmer o šesť miliónov korún. Mesto z toho musí uhradiť štvormiliónový dlh, ktorý má voči dodávateľom energií. Najviac dlhujú za teplo, preto niektorým školám minulý týždeň odpojili dodávku teplej vody.
„Cez prázdniny budú všetky školy zatvorené, odhlási sa vyvážanie smetí, platiť sa bude len paušál za telefón. Fungovať bude len zopár škôlok,“ hovorí Peter Juráš, šéf odboru školstva na mestskom úrade. Mesto chce týmito opatreniami ušetriť čo najviac peňazí. Juráš si myslí, že by takto mohli vydržať do konca roka. Preto nebude mesto počas letných prázdnin organizovať žiadne prázdninové aktivity v priestoroch škôl či školských dvorov.
Mesto vypracovalo komplexný audit v oblasti školstva, ktorý bude slúžiť mestským poslancom ako materiál pri rozhodovaní o rušení toho-ktorého zariadenia. Podľa Juráša by sa malo o redukcii hovoriť na septembrovom zasadnutí zastupiteľstva, pričom neistý je najmä osud niektorých z 30 materských škôl. (aha)
Mesto bude školám regulovať dodávku tepla
SPIŠSKÁ NOVÁ VES – Školy v Spišskej Novej Vsi by v budúcnosti mali prejsť na individuálnu reguláciu tepelnej energie. Mesto sa s dodávateľom tepla, spoločnosťou Emkobel, dohodlo na spracovaní projektu.
„My vykurujeme v meste hlavne byty a komerčnú sféru a ich majitelia majú iné nároky ako školy. Triedy sú cez víkendy a prázdniny prázdne,“ hovorí riaditeľ Emkobelu Ľubor Rusina.
Na jednu školu by renovácia kúrenia vyšla približne stotisíc korún. Úspora by predstavovala desať percent z terajších nákladov. Emkobel je akciovou spoločnosťou, jediným akcionárom je mesto Spišská Nová Ves. (kar)
Spišskí Rómovia odchovali takmer tristo prasiatok
Starosta Spišského Hrhova Vladimr Ledecký je nadšený. Päť rómskych rodín, ktoré sa vo februári tohto roku zapojili do odvážneho projektu – chovu hospodárskych zvierat – odchovalo dohromady 36 prasiatok.
„Pravdu povediac, ani v tých najoptimistickejších snoch som neveril, že sa projekt takýmto spôsobom ujme. Všetkých päť rodín, ktoré dostali začiatkom roka prasnicu, sú rozhodnuté v chove pokračovať, niektoré ho chcú dokonca rozšíriť.“
Z prvého vrhu už odovzdali po tri odstavčatá. Podľa zmluvy to bola základná podmienka, aby sa prasnice z kvalitného chovu stali ich majetkom. Zvyšné odstavčatá buď predali, rozdali príbuzným, alebo si ich nechali.
„Bol to skvelý príklad. O chov už prejavili záujem aj ďalšie rodiny. Jedna rodina dostala aj plemenného kanca, takže o ďalšie rozširovanie chovu je postarané,“ hovorí starosta.
Projekt „lízingu“ ošípaných, ako ho hrhovský starosta nazval, organizuje združenie ETP Slovensko s finančnou podporou americkej nadácie Heifer International. Okrem Rómov zo Spišského Hrhova prijali prísne podmienky chovu aj rodiny zo spišských obcí Iliašovice, Spišský Štvrtok, Nálepkovo, Mníšek nad Hnilcom, Švedlár a z osady Tehelňa v Levoči. Od 27 prasníc odchovali 293 odstavčiat.
Koordinátor projektu Štefan Mirka: „Aj sme sa trochu spočiatku obávali. Výsledky sú však fantastické. Tieto rodiny dokázali, že Rómovia vedia pracovať a postarať sa o seba, uživiť sa, prilepšiť si. Veď cena 20-kilogramového odstavčaťa z kvalitného plemenného chovu sa pohybuje od 70 do 100 korún za kilogram.“
Záujem o chov prasiatok prejavili v ďalších siedmich obciach.
MIKULÁŠ JESENSKÝ