BRATISLAVA - Na odhaľovaní zväzkov tajných služieb z „doby neslobody“ v rokoch 1939 až 1989 bude s Ústavom pamäti národa spolupracovať aj prokuratúra. Dôvodom je, že v materiáloch sú „dôkazy o páchateľoch trestných činov“, hovorí predseda správnej rady ústavu Ján Langoš.
Tejto činnosti sa zatiaľ venujú dvaja prokurátori na Generálnej prokuratúre. Ďalších osem onedlho pribudne na krajských prokuratúrach a jeden z vojenskej prokuratúry.
V prípadoch, kde to ešte bude možné, dôjde k dodatočnému vzneseniu obvinenia a žaloby. Premlčané trestné činy budú aspoň zdokumentované a zverejnené.
Prácu vyšetrovateľov a prokuratúry bude komplikovať to, že sa budú musieť riadiť právom platným v čase spáchania týchto trestných činov. „Nepoznám právny poriadok, ktorý by nepoznal trestný čin vraždy alebo zneužitia právomoci verejného činiteľa,“ povedal pred časom generálny prokurátor Milan Hanzel.
„Mnohým ľuďom budeme vedieť poskytnúť potrebné dokumenty na rehabilitácie,“ sľúbil vtedy Langoš.
Všetky zväzky, ktorých sa to týka, sú zatiaľ v archívoch SIS. Langoš tvrdí, že to je protiprávne. Už čoskoro však majú byť dokumenty prevedené pod správu Ústavu pamäti národa, ktorý s nimi bude ďalej pracovať. Nasledovať by malo odtajnenie a zverejnenie časti z nich na internete. (rp)