Dohody o vykonaní práce (najviac 300 hodín ročne) aj dohody o brigádnickej práci študentov zostávajú.
Dohoda o brigádnickej práci študentov
* Dohody o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ výnimočne uzatvárať, ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom a ktorej výkon v štandardnom pracovnom pomere by bol pre zamestnávateľa neúčelný alebo nehospodárny.
* Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s tým, kto má štatút študenta a keď predpokladaný rozsah práce nepresahuje 100 hodín v kalendárnom roku.
* Študentom je nielen študent vysokej školy, ale aj žiak strednej či základnej školy, avšak iba ak je spôsobilý brať na seba práva a povinnosti zamestnanca, t. j. je starší ako 15 rokov a do práce nesmie nastúpiť skôr, ako ukončí povinnú školskú dochádzku (výnimočne i osoba mladšia za podmienok stanovených zákonom).
* Na základe dohody o brigádnickej práci študent pre jedného zamestnávateľa nemôže odpracovať viac ako v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času (určeným týždenným pracovným časom sa rozumie u zamestnávateľa všeobecne uplatňovaný týždenný fond pracovného času). Do tohto rozsahu sa nezapočítava čas pracovnej pohotovosti, za ktorú zamestnancovi nepatrí odmena, a pracovná pohotovosť doma.
* Dodržiavanie dohodnutého a najviac prípustného rozsahu pracovného času sa posudzuje za celé obdobie, na ktoré bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.
* Dohodu o brigádnickej práci študentov je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode musí byť uvedené:
- dohodnutá práca,
- dohodnutá odmena za vykonanú prácu,
- dohodnutý rozsah pracovného času,
- obdobie, na ktoré sa dohoda uzatvára.
Jedno vyhotovenie dohody zamestnávateľ musí vydať zamestnancovi.
* Dohoda o brigádnickej práci študentov sa uzatvára na určitý čas, prípadne na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej zrušenia.
* Neoddeliteľnou súčasťou dohody je potvrdenie štatútu študenta podľa uvedenej dohody.
* Okamžité zrušenie dohody možno dohodnúť len vtedy, ak pracovný pomer možno okamžite ukončiť. Ak spôsob ukončenia pracovného pomeru nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju zrušiť:
- dohodou účastníkov k dohodnutému dňu alebo
- jednostranne - len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15-dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom bola písomná výpoveď doručená.
Práva brigádnika
* Brigádnikom zo zákona vyplývajú rovnaké práva ako iným - radovým - zamestnancom. Ani ich nesmie zamestnávateľ obmedzovať či diskriminovať podľa pohlavia, manželského a rodinného stavu, rasy, farby pleti, jazyka, veku, zdravotného stavu, viery a náboženstva, politického alebo iného zmýšľania, odborovej činnosti, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo etnickej skupine, majetku, rodu či iného postavenia.
* Zamestnávateľ nesmie zisťovať sexuálnu orientáciu zamestnanca-brigádnika. (joč)