Vo vychýrených krčmách v historickom centre Bratislavy si môže šikovná čašníčka zarobiť na nezdanenom prepitnom aj vyše 20-tisíc za mesiac. V centrách väčších miest po celom Slovensku možno nájsť na dverách reštaurácií, pubov a kaviarní oznamy: „Prijmeme na leto čašníčku.“ FOTO SME - PAVOL MAJER
Pracovných miest v lete pribúda a firmy sezónne zamestnávajú veľký počet brigádnikov. Platí to nielen pre zahraničie, ale aj pre Slovensko.
Najľahšie sa dá nájsť brigáda v kúpeľných mestách a obciach s rekreačnými centrami. „Teraz máme brigádnikov vždy na týždeň. Upravujú verejné priestranstvá, zarábajú okolo 30 korún na hodinu. Od júla budeme prijímať študentov aj na prácu na letnom kúpalisku,“ povedali nám na Mestskom úrade v Turčianskych Tepliciach.
V rekreačných oblastiach sa však možno v lete zamestnať aj u súkromníkov so stánkami s občerstvením. Na Slnečných jazerách v Senci sa sezóna začala pred desiatimi dňami, miestni krčmári tam otvorili letné terasy a študenti stredných škôl sa začali hlásiť vo veľkom.
„Vraj hľadáte na leto brigádnikov,“ oslovil tíndežer majiteľa jedného zo seneckých barov, ktorý práve vysvetľoval trom budúcim čašníčkam, ako sa obsluhuje registračná pokladnica. Keď dostal odmietavú odpoveď, išiel sa pýtať do susedného stánku. Brigády v pohostinstvách sú síce zle platené, ale čašníci si môžu nechať nezdanené prepitné. Vo vychytených krčmách v historickom centre Bratislavy si môže šikovná čašníčka takto zarobiť aj vyše 20-tisíc za mesiac. V centrách väčších miest po celom Slovensku možno nájsť na dverách reštaurácií, pubov a kaviarní oznamy: „Prijmeme na leto čašníčku.“
Majitelia barov zamestnávajú brigádnikov radi aj mimo letnej sezóny. „Vždy máme v zálohe určitý počet brigádnikov, na ktorých sa v prípade potreby obraciame. Zamestnávame hlavne vysokoškolákov. Môžeme si ich vyškoliť na trvalý pracovný pomer a finančne im popri štúdiu pomôcť,“ hovorí Martina Hliníková zo Slovak pubu v Bratislave.
Nie všetci podnikatelia sú však sezónnymi brigádnikmi nadšení. „Brigádnikov už nezamestnávame. Je s tým veľa papierovania a navyše študenti ani nevládzu tak pracovať. Už pri podpise zmluvy ich zaujíma len to, aký budú mať plat,“ sťažuje sa mzdová účtovníčka stavebnej firmy v Humennom. (tv, im)
Kde sa dá nájsť práca na leto?
www.studentservis.sk
www.mpservis.sk
www.noslus.sk
www.jobs.sk
www.profesia.sk
www.pjservis.szm.sk
www.indexplus.cz
www.pracovnaagentura.sk < BR > www.jobserver.sk
Využívate letné brigády?
áno - 49,5 %
nie - 50,5 %
z celkového počtu: 467 Zdroj: jobserver.sk
Ako môžete brigádovať a čo za to
brigáda hodinová mzda pohlavie
dokladanie tovaru 45 žena, muž
kancelárske práce 45 žena, muž
čistenie a upratovanie 180 žena
reklama a marketing 100 žena, muž
práca v pokladni 45 žena, muž
práca hostesky 50 žena
balenie materiálov 45 žena
parkovacie služby 28 žena, muž
rozdávanie letákov 45 žena, muž
vykladanie a nakladanie tovaru 50 muž
manipulačné práce 45 muž
Zdroj: Pracovná agentúra Nosluš
Aj na brigádach treba platiť dane
Do tritisíc
Študenti si pomocou brigád zarobia mesačne okolo tritisíc korún.
„Málokedy je to viac, pretože študenti nemajú na brigády toľko času,“ hovorí marketingová manažérka z pracovnej agentúry Nosluš v Bratislave Dana Kaňáková. Na druhej strane je pre študentov príjem v takejto výške podľa Kaňákovej výhodný, pretože neplatia žiadne dane a ani odvody do sociálnych fondov.
Nad štyritisíc
„Ak brigádnik zarobí štyritisíc korún za mesiac a nepodpíše vyhlásenie na zdanenie príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti a funkčných požitkov, zamestnávateľ ho zdaní zrážkou desať percent z hrubého príjmu,“ hovorí poradca daňového úradu v Bratislave.
Odpočítanie
V prípade, že študent toto vyhlásenie podpíše, má podľa daňového poradcu nárok na odpočítanie nezdaniteľného základu 3230 korún z dosiahnutej výšky mesačného platu. Zo zostatku potom štátu do 7500 korún mesačne odvedie desať percent. Daň sa zvyšuje progresívne, čo znamená, že čím študent viac zarobí, tým viac zaplatí na daniach. V prípade, že budú príjmy z brigády presahovať viac ako desaťtisíc korún ročne, má povinnosť podať daňové priznanie.
Zmena aj pre študentov
Od nového roka by mala daňová reforma odstrániť progresívne zdaňovanie a zaviesť jednotnú 19-percentnú daň z príjmu. Táto zmena by mala platiť aj pre študentov. Zároveň so zmenou sadzby však štát zvyšuje aj nezdaniteľné sumy na daňovníka, ktoré by mali zmenenú sadzbu vyrovnať. (im)