LONDÝN - Oči starej, chudobnej a polonahej ukrajinskej ženy ponuro hľadia do fotoaparátu, kým vo vedľajšej miestnosti sa rozmaznaný pudlík zabáva so slnečnými okuliarmi. O dve miestnosti ďalej vidno pramienok krvi na stehne nahého holandského dievčaťa, ktoré pritláčajúceho si na hruď dieťa, ktoré pred chvíľou porodilo. Vedľa je obrázok veľkého smetiska, ktoré obklopuje usadlosť v Mexiku. Všetky tieto fotografie sú súčasťou výstavy nazvanej Cruel and Tender, ktorú sprístupnia vo štvrtok 5. júna v londýnskej galérii Tate Modern.
Celkovo viac než 200 obrázkov ukazuje rôzne podoby spoločnosti 20. storočia. Ako povedala kurátorka Emma Dexterová, v dielach 23 autorov hrá hlavnú úlohu osobný dôverný pohľad do každodenného života obyčajných ľudí. „Fotografie objavujú základnú podstatu spoločnosti,“ dodala Dexterová.
Hoci vystavené diela časovo pokrývajú celé 20. storočie, obrázky vojen, prírodných pohrôm či veľké spoločenských udalostí tu budete hľadať márne. Pôvodné fotografie Nemca Augusta Sandera a Američana Walkera Evansa, ktorí tvorili na prelome storočí, položili základy dokumentárneho štýlu. Každý zo Sanderových portrétov rozpráva jedinečný príbeh, kým Evansove diela, samy osebe ničím mimoriadne, ale predsa len sú dôležité ako dokument.
„Sander a Walker sú kľúčom k výstave. Pokúšali sa pochopiť povahu spoločnosti, v ktorej žili. Aj preto ich vplyv trvá až do dnešných dní,“ povedala Dexterová.
Výstava Kruté a nežné v londýnskej Tate Modern potrvá až do 7. septembra.
Autor: JEREMY LOWELL