Nie je to síce dokázaná vec, ale teória proti tomu neprotestuje. Priaznivci futbalu si najviac vybavujú v pamäti bývalých útočníkov. Najmä takých, ktorí ich dokázali počas aktívnej kariéry pobaviť niečím originálnym. Vtipnou kľučkou, nenapodobiteľnou rýchlosťou či majstrovským premieňaním štandardných situácií. Menej sa už vo futbalovej histórii pripomínajú obrancovia. Tvrdí chlapi, ktorí mali a stále majú v popise práce na prvom mieste nie strieľanie gólov, ale snahu akémukoľvek zabrániť. Na to, aby niektorý z nich ostal hlbšie v povedomí fanúšikov, musí zvyčajne odohrať veľa sezón a čosi s mužstvom dosiahnuť.
Nemá na neho ani Pelé
Jedným z tých, ktorý sa nenápadne šplhal na vrchol futbalovej pyramídy, je brazílsky pravý obranca Cafú. Skúsený tridsaťdvaročný zadák talianskeho klubu AS Rím je nositeľom unikátneho rekordu. Ako jediný futbalista planéty hral v troch finálových zápasoch majstrovstiev sveta za sebou! Takouto vizitkou sa nemôže pochváliť ani jeho legendárny krajan Pelé, hoci k podobnému kúsku nemal ďaleko. V rokoch 1958 a 1970 získal s kanárikmi dva svetové tituly, ale v pamätnom čílskom finále 1962 proti Československu nemohol vybehnúť na trávnik pre zranenie.
Cafú začal profesionálnu dráhu ako osemnásťročný v rodnom meste Sao Paulo. S mužstvom vyhral dvakrát Pohár osloboditeľov (1992 a 1993) a po piatich sezónach prestúpil na európsky kontinent. Zlákala ho španielska Zaragoza, hrajúca v tom čase vo veľkom štýle. Cafú sa stal oporou tímu, na ktorú bolo vždy spoľahnutie. Pozične hral výborne, málo fauloval a nechýbalo mu to, čo sa v novodobom futbale tlačilo stále viac do módy – prirodzená schopnosť podporovať ofenzívu popri čiare a od nej zásobovať útočníkov v pokutovom území súpera nebezpečnými centrami.
Do konca júna ostáva v Ríme
Vlastnosť, ktorou dnes udivuje, nie však vždy, jeho spoluhráč z brazílskej reprezentácie na ľavej strane obrany Roberto Carlos. Ani pobyt v Zaragoze sa neobišiel bez úspechu. Realu pomohol k zisku Pohára UEFA. Po odchode si na dva roky odskočil domov do klubu Palmeiras a pred sezónou 1997/98 sa opäť vydal na cesty. Podpísal kontrakt s rímskym AS, ktorý platí do konca tohto júna. Začiatkom roka sa preto ústne dohodol s japonským tímom Jokohama F-Marinos, kam by mal prestúpiť za 3,5 milióna dolárov.
„Ešte som sa nerozhodol, počkám do konca sezóny. Zatiaľ som nič nepodpísal,“ povedal kapitán brazílskej reprezentácie. Vedenie Jokohamy už oznámilo, že Cafú sa stane jej hráčom od 1. júla s dvaapolročnou zmluvou. O Juhoameričana sa zaujíma aj čerstvý víťaz Ligy majstrov AC Miláno.
Zlomovým momentom v kariére nekompromisného obrancu bol svetový šampionát ‘94 v USA. Cafú sa zmestil do nominácie trénera Carlosa Alberta Parreiru, ale len s pôvodným plánom náhradníka. V tvrdej konkurencii sám nerátal, že by sa v priebehu majstrovstiev mohol dostať na ihrisko. Dlho to tak vyzeralo, až prišlo finále proti Taliansku, v ktorom sa v 21. minúte zranil Jorginho z Bayernu Mníchov.
Najlepší pravý bek sveta
Na jeho post nastúpil Cafú a nedovolil Robertovi Baggiovi takmer nič. Brazília získala po jedenástkových rozstreloch štvrtý titul majstrov sveta a o dovtedy málo známom obrancovi zo Sao Paula sa začalo hlasnejšie hovoriť a pozitívnejšie písať. O štyri roky vo Francúzsku pri stretnutí svetovej elity už absolvoval všetkých sedem stretnutí v základnej zostave. Po finálovej prehre s domácou reprezentáciou prebral striebro a vyhlásili ho za najlepšieho pravého beka na svete.
V Ríme si zvykol. Pred dvoma rokmi mal on i jeho klub najvydarenejšiu sezónu, ktorú zakončil ziskom majstrovského titulu. V minulej AS pozíciu neobhájil, ale úspechom bol postup do hlavnej súťaže Ligy majstrov, keď v Serii A nechal za sebou milánske duo AC i Inter. Hneď v úvodnom zápase prvej fázy nedávno skončenej Ligy majstrov narazilo mužstvo trénera Fabia Capella na obhajcu trofeje Real Madrid. Na vypredanom Olympijskom štadióne sa chystali oslavy, lenže Cafú a spol. prehrali 0:3 a kritika náročných tifosi bola ostrá.
Môže vraj hrať kdekoľvek
„Nerozumiem im. Na ihrisku sme preto, aby sme podali stopercentný výkon, ale nie vždy to vyjde. Program je nabitý, telá sú unavené. Veľa sme sa nacestovali,“ vysvetľoval Brazílčan. AS však vyhral odvetu v Madride (v oboch stretnutiach narážali s kamarátom Robertom Carlosom v tom istom priestore na seba) a zo skupiny nakoniec postúpil z druhého miesta. Žreb druhej fázy bol k Rimanom nemilosrdný. Do B-skupiny im priradil Valenciu, Arsenal a Ajax Amsterdam. Konečných päť bodov za jedno víťazstvo a dve remízy stačilo len na posledné štvrté miesto, ktoré neznamenalo ani účasť v treťom kole Pohára UEFA.
Capelo strieda systém 3-5-2 a 4-4-2, ale Cafú má na to svoj názor: „Je mi to jedno. Môžem hrať v každej formácii, v ktorej ma chce tréner vidieť. Dvaja alebo traja útočníci, to nie je rozhodujúce. Vyhovuje mi však, keď centrujem do šestnástky a je v nej viac mojich spoluhráčov.“